Vandværk har fundet 'Ferrari-kilde'
Skovby Vandværk skal gentænke planer efter nej til takststigning.
Det var en pose blandende bolsjer, der kom ud af generalforsamlingen i Skovby Vandværk, der blev afholdt i sidste uge.
Vandværksformand Finn Sander måtte konstatere, at der ikke kunne samles opbakning til et forslag fra bestyrelsen om at lade prisen på vand stige med tre kr. pr. m3. Heller ikke forslag om stigninger på henholdsvis en enkelt og to kroner kunne vedtages.
»Den beslutning betyder, at vi på sigt kommer til at mange penge til de investeringer, vi gerne vil foretage i forhold til den 10-års investeringsplan, vi har lagt. Vi må erkende, at det materiale, vi forelagde på generalforsamlingen, ikke var fyldestgørende nok, så det må vi arbejde videre med,« siger Finn Sander og understreger, at Skovby Vandværk ikke mangler penge her og nu.
Jeg vil kalde det en ’Ferrari-kilde’
Til gengæld kan Finn Sander, der som resten af bestyrelsen blev genvalgt, glæder sig over fundet af en ny vandkilde, der er placeret i Skovbyskoven.
»Jeg vil kalde det en ’Ferrari-kilde’,« siger Finn Sander og sætter flere ord på:
»Kilden kan levere halvdelen af det vand, vi har brug for, og så er vandet helt rent. Kilden kan tages i brug i løbet af efteråret.«
De seneste to år har Skovby Vandværk kørt på en dispensation fra Skanderborg Kommune, udløst af et fund af pesticiderne DMS og BAM tilbage i september 2019. Finn Sander understreger dog, at vandværket kun en enkelt gang har overskredet de grænseværdier, lovgivningen opsætter.