Første skoledag for 50. gang

Skanderborg Gymnasium kan i år fejre 50-års jubilæum.

Artiklens øverste billede
Jørn Rønnau bygger verdens største insekthotel sammen med elever fra gymnasiet 3g billedkunsthold. Pressefoto

9. august 1971 startede 76 elever, 12 lærere, en sekretær og en rektor Amtsgymnasiet i Skanderborg. I den første tid i en nybygget fløj i Stilling Skole og året efter kunne undervisningen flyttes til det nybyggede gymnasium.

Tirsdag 10. august 2021 startede 787 elever, 69 lærere, 3 sekretærer, 6 pedeller, 3 uddannelsesledere og en rektor skoleåret på gymnasiet for halvtredsindstyvende gang.

Det er naturligvis en anledning til fødselsdagsfest og dagen blev fejret af elever, ansatte og gæster blandt andet med taler af gymnasiets bestyrelsesformand Hanne Vibeke Sørensen, borgmester Frands Fischer og endelig præsenterede billedhugger Jørn Rønnau nye kunstværker i parken.

I forbindelse med gymnasiets jubilæum har Jørn Rønnau i tæt samarbejde med skolen og især med skolens pedeller fornyet og forstærket det samlede udtryk i Skanderborg Gymnasiums park.

Parken, haven, udgør samlet set kunstværket Vokseværk. Værket blev påbegyndt i 1992 i et tæt samarbejde mellem Jørn Rønnau og skolens elever og lærere og er løbende blevet vedligeholdt. Med de nye værker i parken er der nu endnu flere mulighed for eftertanke og debat og ophold. Parken er i øvrigt åben for alle året rundt.

Gymnasiets jubilæum vil blive festligholdt på forskellig vis i løbet af efteråret.

bo

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.