Hvad skal Skanderborgs nye søbad hedde?

To søbad i samme by giver anledning til forvirring.

Artiklens øverste billede
Billedet her er fra indvielsen af søbadet. Siden har det vrimlet med mennesker, så snart solen har været fremme og søbadet er blevet flittigt brugt. Foto: Tina Sørensen

»Skal det staves med stort eller lille?« Et ofte gentaget spørgsmål på UgeBladets redaktion, når talen falder på det nye søbad ved Kulturhuset. For er Søbadet egentlig navnet på det nye søbad, eller...?

Den diskussion har de gode projektfolk bag byggeriet også haft. Viggo Rasmussen, konsulent for Skanderborg Kommune, og manden, der i forbindelse med anlægget af søbadet, har haft fingrene meget dybt nede i maskinrummet, oplyser, at Søtorvet oprindeligt var arbejdstitel, da man tilbage i 2017-2018 søgte fonde i forbindelse med realiseringen af projektet.

Man burde måske være lidt skarpere på navnet, for Skanderborg er ikke stor nok til to søbade.

Viggo Rasmussen, konsulent

»Man burde måske være lidt skarpere på navnet, for Skanderborg er ikke stor nok til to søbade. Det i Dyrehaven har historisk været kendt som Søbadet, så vi skal nok finde et andet navn til det ved Kulturhuset. Den nye klub for vinterbadere har fundet på det udmærkede navn Vinterbadeklubben Skanderborg Bybad. Så Bybadet er da en mulighed,« nævner han.

Skanderborg Bybad?

Også Mikkel Lindskov Petersen, leder af Plan og Byudvikling i Skanderborg Kommune, som har haft ansvaret for anlægsfasen af søbadet, er på udkig efter et bedre navn til det nye søbad, så navneforvirring undgås.

»Vi har nok været lidt ubeslutsomme i forhold til navngivningen under anlægsfasen, og nu er projektet overdraget til driftsherren, som også træder lidt vande i forhold til navnet. Søtorvet er navnet på hele området, som søbadet er en del af, men nok ikke det, søbadet i folkemunde vil blive kendt som. Bybadet er et rigtig godt bud,« konstaterer han.

Og måske vil navnet Bybadet også virke mest oplagt, eftersom den nederste del af Asylgade nu er omdøbt til Byparken. Byparken 1 er således parkeringspladsen, mens Byparken 4 er det nye søbad.

»Men der kunne også sagtens være andre gode forslag. Jeg tænker, vi som kommune skal lade borgerne bestemme, hvad det nye søbad skal hedde,« lyder opfordringen fra Mikkel Lindskov Petersen.

Den udfordring tager vi gerne op på UgeBladets redaktion. Har du et godt bud på et navn til det nye søbad, så skriv det i en mail og send den til redaktion@uge-bladet.dk (husk bindestregen i uge-bladet)

Isbad, kajak-polo og SUP

Der gik ikke mange timer fra den officielle indvielse om eftermiddagen 24. juni til skanderborgenserne havde taget søbadet til sig. Badet er flittigt besøgt, og det glæder Viggo Rasmussen og Mikkel Lindskov Petersen, at området indbyder til mange forskellige aktiviteter og til mange forskellige målgrupper.

Når søbadet som forventet står helt færdigbygget til november, er vinterbadeklubben Vinterbybadet Skanderborg klar til det kolde gys, og også andre lokale foreninger ser frem til at rykke ind.

Blandt dem er Skanderborg Kano- og Kajakklub, der får mulighed for at opbevare polo-kajakker (til kajak-polo, red.) under det færdigopførte multirum. Sejlerne har også haft en føler ude for at høre, om der måske vil blive mulighed for at lægge til ved nordsiden. Helt oplagt er der også regnet med at en af Danmarks hurtigst voksende idrætsgrene - SUP - vil gøre sit indtog.

Tilgængelighed i fokus

Som med så mange andre store byggeprojekter, er der også et par efterslæb og begyndervanskeligheder. På redaktionen har vi fået opkald fra flere, der har spurgt ind til, hvorfor det er så svært at komme ned til søbadet, hvis man er gangbesværet eller sidder i kørestol, når nu tilgængelighed er blevet fremhævet så ofte som noget af det vigtige i forbindelse med søbadet.

Samme spørgsmål har redaktionen fået til stigerne ned i søen, der ikke når mere end fire trin ned, før man er nødt til slippe. Ned kommer man jo altid, langt sværere er det at komme op igen, hvis man er et ældre menneske og har svært ved at nå op til stigen.

Der er heldigvis løsninger på vej. En elevator fra Kulturhusets store terrasse ned til terræn er på vej, og det samme gælder længere stiger.

»Man har også erfaret problemet med stigerne, og længere stiger er faktisk allerede på vej. Der kommer desuden en regulær trappe, og en rampe på ydersiden ned i søen er også på tegnebrættet,« forklarer Viggo Rasmussen.

»Tilgængelighed har været et bærende issue hele vejen igennem. På trods af niveauforskellene, så skal søbadet være tilgængeligt for alle over det hele,« understreger han.

De dumme alger

Som mange af dem, der allerede har taget det nye søbad til deres hjerter vil vide, så har alger allerede flere gange spændt ben for en dukkert i søen.

»Algerne er der ind imellem, sådan har det altid været i Skanderborg Sø. Men der findes teknologier, der kan hjælpe. Vi har været rundt til samtlige jyske og et par sjællandske søbade og set på, hvordan de håndterer algeproblemer. Fåborg er meget sammenligneligt med vores søbad. De har et lille forsøg med ultralyd. En maskine, der er målrettet mod alger, som kan være interessant i Skanderborg. En ny teknologi med nanobobler til iltning af vandet er også værd at overveje. Men egentlig er jeg overrasket over, at kvaliteten af vandet er så ok, som den er,« konstaterer Viggo Rasmussen.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.