Dansk rigmand køber ø: »Det var lidt af et impulskøb«

Per Wimmer har købt Masnedø Kalv i Storstrømmen ud for Sydsjællands kyst. Salgsprisen er ukendt, men øen var indtil for nylig udbudt til 8,295 millioner kroner.

Artiklens øverste billede
Masnedø Kalv i Storstrømmen ud for Sydsjællands kyst.. Foto: Lützau.

Den danske rigmand Per Wimmer har købt Masnedø Kalv i Storstrømmen ud for Sydsjællands kyst. Salgsprisen er ukendt, men øen var indtil for nylig udbudt til 8,295 millioner kroner. Det skriver Boliga.dk ifølge TV2 Nyheder. Per Wimmer har til Boliga.dk sagt, at det var ”lidt et impulskøb”, skriver TV2 Nyheder.

Øen, som spreder sig over 2,3 hektar jord, der kun kan tilgås via vandet, ramte oprindeligt boligmarkedet sidste år i september med et prisskilt på ti millioner kroner. I foråret fik den en prisnedjustering på godt 1,7 millioner kroner, og i juni kunne ejendomsmægleren altså atter pille øen af markedet med en underskrevet købskontrakt, skriver Boliga.dk.

Det er liebhavermægleren Kristian Lützau, der havde det usædvanlige udbud til salg:

»Det er en speciel ting at sælge; hvem køber en ø i Danmark? Men der har været stor interesse for den og en masse henvendelser fra folk med drømme og idéer for øen, som ikke allesammen havde gang på jord. Men det endte med en køber, som både har drømmene og muligheden for at eksekvere dem,« siger han til Boliga.dk.

kb

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.