Aarhus Lufthavn får direkte rute til Malaga
Ryanair åbner en direkte rute mellem Aarhus Lufthavn og Malaga. Det første fly letter 31. oktober.

Fra 31. oktober kan du sætte dig ind i et fly fra Aarhus Lufthavn og tre timer og 40 minutter senere bogstavelig talt sige »godnat Malaga,« som en særlig aarhusianer ynder at synge. Lavprisselskabet Ryanair åbner nemlig to ugentlige aftenafgange fra Aarhus Lufthavn til den spanske havneby i Andalusien.
Det oplyser Aarhus Lufthavn i en pressemeddelelse.
»Vi kan næsten ikke få armene ned i lufthavnen. Malaga er rigtig interessant destination, som vi glæder os til at få tilbage på rutekortet. Der er et særligt bånd mellem Malaga og Aarhus, og mange østjyder har ferieboliger i det sydspanske. Ruten er oplagt til ferierejsende, som vil have en uges ferie eller en forlænget weekend ved solkysten,« siger Nicolai Krøyer, som er administrerende direktør i Aarhus Lufthavn, i pressemeddelelsen og fortsætter:
»Samtidig slår Ryanair, med endnu en ny rute fra Aarhus, fast med syvtommersøm, at selskabet til fulde har fået øjnene op for, at Aarhus sidder på Jyllands største optageområde med et kæmpe rejsepotentiale.«
Ryanair er således godt i gang med at få sine fly ind i den østjyske lufthavn. 2. juli åbnede lavprisselskabet to nye direkte ruter fra Aarhus til henholdsvis Korfu i Grækenland og Zadar i Kroatien, og 2. november starter lavprisselskabet en rute til Riga i Letland med tre ugentlige afgange.
jwh