40 år i Djurslands Bank

Ulla Hougaard Pedersen, rådgiver og kundechef i Ryomgård og Kolind, kan 1. august 2021 fejre 40 års jubilæum i Djurslands Bank.
Ulla Hougaard Pedersen startede sin karriere i 1981 i selvsamme filial af banken, hvor hun nu er tilbage som rådgiver, nemlig i Ryomgård og Kolind. Efter endt elevuddannelse i Ryomgård var hun omkring flere forskellige filialer i banken, herunder Kolind og Grenaa, ligesom hun i en årrække var souschef i Rønde.
Med så solid en erfaring i bagagen kommer man også omkring mange funktioner i en lokalbank, og Ulla har haft berøring med alt lige fra rådgivning af såvel privat- som erhvervskunder til håndtering af Hotline og Dataløn. Det er dog på rådgivningsområdet, at Ulla har haft sin særlige interesse; rådgivning, hvor hun er med til at gøre en forskel for kunden, og det gælder både omkring kundernes privatøkonomi som rådgivning af mindre erhvervsvirksomheder.
Ulla har i de senere år, fra 2019-2021, varetaget tillidshvervet som arbejdsmiljørepræsentant, og hun er desuden med i bestyrelsen i bankens faglige personaleforening.
I det private har Ulla også altid engageret sig meget og er nu formand for det lokale vandværk i Sjørup og Tøstrup.
Jubilæumsdagen markeres efter sommerferien, men på grund af situationen med corona er det endnu ikke blevet besluttet, hvordan mærkedagen kan forløbe.
Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Syddjurs direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Adresseavisens nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Syddjurs på listen og tryk tilmeld.
d