Bymuseum beretter om 900 års kirkehistorie i Auning

I anledning af Auning Kirkes 100-års jubilæum for overgangen til selveje, har Auning Bymuseum kigget lidt på kirkens omkring 900 års lange historie. Her får du en række nedslag
Man kunne tro, at en så lang kirkehistorie ville blive lidt småkedelig. Men nej, ved nærmere eftersyn, rummer de mange år, på mange spændende historier, som vi ikke tænker på i hverdagen.
Vidste du for eksempel, at Auning Kirke de første 400 år var uden tårn, våbenhus og hvælvede lofter? Det har været et rimeligt trist kirkerum med små vinduer, ingen stolerækker og en præst der talte uforståeligt på latin.
Ejetafkongen
Eller vidste du, at Kongen i omkring 130 år har ejet Auning Kirke? Det gjorde han fra reformationen i 1536 til 1668, hvor greven på Gl. Estrup blev ejer af kirken.
Vidste du, at kirken først fik sit hvælvede loft i 1616? På det tidspunkt fik kirken også sit tårn og våbenhus. Denne opgradering af kirken, kunne kun lade sig gøre, fordi greven på Gl. Estrup poste massevis af penge ud kirken. Måske er det derfor Auning Kirke ikke blev nedrevet for at ende som byggemateriale på Dronningborg Slot eller på Gl. Estrup. Den skæbne led en lang række kirke omkring Randers blandt andet Fløjstrup Kirke, Vorup Kirke, Bjergby Kirke og Erslev Kirke. Vester Alling Kirke var også udpeget til nedrivning, men blev skånet.
Hvemvarmaleren?
De fleste har siddet i kirke og studeret de særprægede kalkmalerier og tænkt på hvem der mon har malet disse ”tegneseriebilleder” og sindrige mønstre. Maleres navn kende man, da han selv har skrev sit navn og dato ind imellem de mange ornamenter. De har været kalket over og skjult for menigheden i et par hundrede år. Men i 1885 blev der foretaget en delvis afdækning, i 1902 blev de atter overkalket, og derefter en genafdækning i 1953 og 1955.
Hvem maleren var kan man blandt andet læse mere om i det jubilæumsskrift som Auning Kirke udsender til alle husstande i sognet i samarbejde med Auning Bymuseum.
SC