Nybolig Jeppesen og Sørensen styrket som markant største mægler

32 sælgere og rådgivere står klar til at servicere sælgere og købere efter overtagelse af DjursMæglerne

Artiklens øverste billede
Johnny E. Andersen fortsætter på kontoret i Ørsted hvor skiltet fortæller, at det er her Nybolig nu bor.

Det lokale kendskab er stadig fundamentet og drivkraften bag det nye og styrkede Nybolig Jeppesen & Sørensen efter overtagelsen og fusionen med DjursMæglerne.

Det et af budskaberne fra Mikael Lykke Sørensen, den ene af de to indehavere af Nybolig-virksomheden, der en den ubetinget største ejendomsmægler virksomhed på Djursland.

Begge indehavere er naturligvis lokale.

Mikael Lykke Sørensen har boet det meste af sit liv Ryomgård men er i dag bosat i Ebeltoft.

»DjursMæglerne har de sidste 12 måneder haft 110 handler og med Nyboligs tilsvarende 669 handler gør os til den markant største mægler på Djursland og Skødstrup,« noterer Mikael Lykke Sørensen.

Det er status fra Mikael Lykke Sørensen, der var med til at stifte Nybolig-virksomheden Jeppesen & Sørensen, der i dag er en af de tre største i Nybolig-familien i hele Danmark.

Hans medstifter var kollegaen Claus Jeppesen, der stadig er med i forretningen.

»Med vores ni afdelinger har vi opbygget en absolut kontaktflade i hele vores store område,« konstaterer Mikael Lykke Sørensen.

»Vi glæder os til, at vi nu er blevet endnu mere lokale, selv om man næppe skulle tro det var muligt«, lyder den optimistiske melding fra ejendomsmægleren.

Flere ændringer

Den lokale forankring – og styrkelse af brandet – kommer til ved at Johnny E. Andersen og Else Marie Meilvang, indehaverne af Djursmæglerne fortsætter i den nye virksomhed i øvrigt sammen med de tre øvrige medarbejdere.

Efter overtagelsen vil den samlede styrke være på 32 hos Nybolig Jeppesen & Sørensen.

Nybolig overtager DjursMæglernes afdelinger i Ørsted, Auning og Fjellerup.

I Ørsted skiftes skiltet ud med Nyboligs og i Ørsted fortsætter den lokale Johnny E. Andersen med at have sin base.

I Auning samles aktiviteterne i Nyboligs nuværende afdeling på Centervej, mens DjursMæglernes kontor på Torvegade bliver lukket.

Afdelingen i Fjellerup fortsætter i samme lokaler som hidtil.

»Vi mener, at vi er stærkere sammen end hver for sig. Vi har i længere tid forespurgt på en overtagelse af Djursmæglerne og så var tiden, at det passede nu«, forklarer Mikael Lykke Sørensen.

Stærk forankring

Medindehaver Jacob Stensgård mener også, at virksomhedens nye model bliver gavnlig på mange måder.

»De to firmaet har også en profil, der passer godt sammen med den lokale forankring, der også er bærende i vores eget koncept i Nybolig,« siger Jacob Steensgård, der er bosiddende i centerbyen Auning og på naturligvis også lever op til det nærhedsprincip, der betyder så meget for hele virksomhedens forretningsmodel.

Lokker aarhusianerne

Nybolig Jeppesen & Sørensen vil fremover kunne træffes og betjene sine mange kunder fra adresser i Grenaa, Ebeltoft, Rønde, Skødstrup, Ryomgård, Auning og Bønnerup, Fjellerup og Ørsted.

»Fra vores butikker er vi den ejendomsmæglervirksomhed, der dækker Djursland og Skødstrup bedst. Vi har mange års erfaring og skabt os et utroligt stort kendskab til hvert af de mange lokalområder og med medarbejdere, der er lokalt bosatte og med et personligt et engagement i hver deres område,« konstaterer Mikael Lykke Sørensen.

Med afdelingen i Skødstrup er Nybolig Jeppesen & Sørensen også godt rustet i det på alle måder i ejendomsbranchen utroligt spændende område ind mod storbyen Aarhus.

»Jeg kan også høre på Else Marie og Johnny, at de ser det som en mulighed fremadrettet, at de kan få nogle markedsføringsredskaber, som måske er lidt større og mere Aarhus-vendte. Vi har hele pakken og kan tilbyde vores kunder en super-markedsføring, også ind mod Aarhus, hvor vi meget gerne vil have fat i nogle af køberne,« forklarer Mikael Lykke Sørensen.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.