Årets første studenter: Nu skal der festes igennem
251 unge bliver i denne uge studenter fra Favrskov Gymnasium
Mandag morgen klokken 9 blev flaget hejst på Favrskov Gymnasium i Hadsten.
Flaget blev hejst til vejrs af Emilie Terlund Elkjær fra Søften og Stine Wirenfeldt Thomsen fra Hammel, der som de første fik den røde studenterhue sat på hovedet. De havde lige været til mundtlig eksamen i samfundsfag, og Emilie kom som den første ud af eksamenslokalet med et flot 10-tal. Lidt efter blev Stine kaldt ind for at få sin karakter af lærer og censor, og hun kom nærmest brødbetinget ud fra lokalet til klassekammeraten og den ventende familie:
»Jeg er virkelig dårlig til at bedømme, hvordan det er gået,« sagde Stine og tilføjede:
»Jeg fik 12.«
Det har været et skørt og kedeligt år, hvor man bare har siddet derhjemme.
Nu skal der festes
Emilie og Stine havde siddet sammen med en tredje klassekammerat og forberedt sig i 24 timer op til den sidste eksamen, som afslutter tre års skolegang.
»Nu skal vi ud at drikke og til en masse gilder og hygge os,« lød det fra pigerne på spørgsmålet om, hvad der nu skulle ske.
Pigerne og deres skolekammerater har haft en noget anderledes studietid på grund af corona, som satte en stopper for det fysiske fremmøde og i stedet bød på en masse virtuel undervisning.
»Virtuel undervisning har virkelig været nedern, og vi har i den grad manglet at feste, så nu skal der festes igennem,« sagde Stine.
Coronaen har også betydet aflysning af en masse sociale aktiviteter samt den årlige gallafest og studierejse for årets studenter.
»Det har været et skørt og kedeligt år, hvor man bare har siddet derhjemme,« sagde Emilie.
Studenterkørsel
Årets 251 studenter kan trods corona og nedlukning glæde sig over, at de i modsætning til sidste års studenter får lov til at afholde dimission på gymnasiet på Ellemosevej i Hadsten.
»Sidste år måtte vi nøjes med at livestreame fra dimissionen. Det er meget mere festligt at være samlet,« siger rektor på Favrskov Gymnasium, Morten Schytte Caspersen.
Dimissionen, som finder sted på fredag, må dog deles op i to afdelinger for at overholde forsamlingsforbuddet på 500 mennesker.
Studenterkørslerne begynder torsdag og fortsætter henover weekenden, oplyser rektor.