ALS Løbet 2021: Gå med søndag fra Følle til Kalø Slotsruin - tur-retur
Søndag 20. juni kan du være med til at sætte fokus på ALS i DIT lokalområde og støtte en Følle borger, der fik konstateret denne alvorlige sygdom sidste år.

Mandag 21. juni er det den Internationale ALS/MND Alliance Awareness Day.
Dagen markeres i hele Danmark allerede om søndagen, hvor man lokalt går, triller, løber, eller cykler en tur for at gøre opmærksom på den meget sjældne og alvorlige sygdom ALS.
ALS står for Amyotrofisk Lateral Sklerose, som er en aggressiv og alvorlig sygdom, der angriber de nerveceller i hjernen og rygmarven, som styrer musklernes bevægelser. Det betyder, at mennesker med ALS gradvist, men ofte hurtigt bliver lam i hele kroppen.
Hver anden dag får en dansker konstateret ALS og efter at diagnosen er stillet har man kun en forventet gennemsnitlig restlevetid på 3 år.
Desværre er der en Følle borger, der fik konstateret denne alvorlige sygdom sidste år og derfor har familie, venner og lokale borgere, i omegnen af 40 mennesker, valgt at gå 10 km for at skabe noget opmærksomhed og samtidig støtte Muskelsvindsfondens arbejde for ALS-patienter og deres pårørende.
«På søndag kl. 11 går vi i samlet flok med balloner og nogle i specielt lavede t-shirts til dagen, fra Følle til Kalø Slotsruin og tilbage igen.,« fortæller Siw Brønnum som repræsentant for de gående.
Meny i Rønde har har sagt ja til at sponsorere sandwich og vand til alle deltagere, som vi tager med på turen.
Få mere information ved at klikke på dette link:
https://www.sportstiming.dk/event/8653