Her er de nye støjregler for Botanisk Have og Skanseparken i Aarhus

Torsdag aften træder de nye støjregler for gæster i Botanisk Have og Skanseparken i kraft.

Artiklens øverste billede
Når klokken slår 20, skal den høje musik fra eksempelvis soundbokse slukkes i Botanisk Have og Skanseparken. Arkivfoto: Joachim Ladefoged

Fra torsdag aften er det slut med at spille høj musik i Botanisk Have og Skanseparken i Aarhus. Kommunens nye støjregler, der ikke tillader musik fra forstærkede anlæg som eksempelvis soundbokse, træder nemlig i kraft, og det betyder, at der skal være ro fra klokken 20.

Det oplyser Teknik og Miljø hos Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.

De nye regler bliver indført efter en periode, hvor mange naboer har følt sig generede af høj musik, hvilket gentagende gange er blevet beskrevet i medierne.

De nye regler bliver indført i Botanisk Have og Skanseparken og kommer til at gælde i perioden fra 1. april til 1. oktober. Der var i første omgang lagt op til, at anlæggene skulle slukkes senest klokken 20.00 på hverdage samt søn- og helligdage og kl. 22.00 på fredage og lørdage, men det er endt med, at gæsterne skal slukke anlæggene senest kl. 20 alle dage, oplyses det i pressemeddelelsen.

Bryder man reglerne om musik i parkerne, risikerer man at få en bøde på 1000 kr. af politiet.

»Med Aarhus Kommunes nye regelsæt har vi fået endnu et værktøj i værktøjskassen til at sikre ro i området, og vi vil løbende være tilstede og bidrage til håndhævelsen. Det vil være en konkret vurdering, hvornår vi vil udstede bøder, men kommunens regler er nu helt klare – det er forbudt at spille musik fra elektrisk forstærkede musikanlæg mellem kl. 20.00 og kl. 10.00 den efterfølgende dag,« siger Kirsten Dyrman, der er politidirektør i Østjyllands Politi.

Det taler Aarhus om lige nu. Modtag vores daglige nyhedsbreve for at blive opdateret på de væsentligste nyheder. Klik her, indtast din mailadresse, find Aarhus på listen og tilmeld dig.

jwh

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.