Jubilar: »Det føles ikke som om, jeg har været samme sted i 40 år«

Skjold Mathiesen har prøvet lidt af hvert i sine 40 år hos Frode Laursen

Artiklens øverste billede
Skjold Mathiesen har været 40 år hos Frode Laursen. Pressefoto

22. juni kan controller Skjold Mathiesen fejre 40-års jubilæum hos transport- og logistikvirksomheden Frode Laursen i Vitten.

57-årige Skjold Mathiesen havde egentlig sat sig for at blive speditør.

»Jeg tænkte det var en god uddannelse, man kunne bruge til mange ting,« fortæller han i en pressemeddelelse fra virksomheden.

I 80’erne kørte vi en overgang på fallittens rand, men der kom igen styr på sagerne.

Skjold Mathiesen, controller, Frode Laursen

Derfor søgte han en læreplads hos Frode Laursen, der dog ikke havde noget ledigt indenfor spedition, men derimod godt kunne bruge Skjolds talkundskaber.

»Så de tilbød mig et job i bogholderiet, og da jeg faktisk også havde overvejet at gå revisorvejen, sagde jeg ja tak.«

Havde man på det tidspunkt sagt til den 17-årige Skjold, at han skulle fejre 40-års jubilæum i Frode Laursen, havde han rystet på hovedet.

»Jeg ville ud at se verden og prøve noget andet, men efter at have afsluttet min læreplads fik jeg lov til at uddanne mig videre, og på den måde voksede jeg sammen med virksomheden,« fortæller Skjold.

Han blev færdig med sin HD i regnskab i 1991, to år efter at Thorkil Andersen havde overtaget Frode Laursen, og Frodes vækstrejse begyndte.

»I 80’erne kørte vi en overgang på fallittens rand, men der kom igen styr på sagerne,« siger Skjold, der igennem sine 40 år i Frode Laursen har haft en finger med i stort set alt i økonomiafdelingen:

»Derfor føles det ikke som, at jeg har været i samme virksomhed i 40 år. Jeg har jo lavet så mange forskellige ting.«

I fritiden er Skjolds store lidenskab biler, og helst de gamle amerikanske. Dem rummer garagen et par stykker af.

»Det hænger nok også sammen med min store interesse for USA,« siger Skjold, der har været ’over there’ 16-17 gange og håber, at der snart er mulighed for at tage derover igen.

»Så måske jubilæumsgaven til mig selv bliver en USA-tur.«

jr

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.