Hotel Julsø: Fire projekter i spil
Økonomiudvalget tager hul på byggeplanerne for et nyt hotel Julsø.
Fire projekter er i spil i forhold til det nye Hotel Julsø, der skal opføres i stedet for det nu nedbrændte hotel for foden af Himmelbjerget. Den kommunale administration, der har foretaget ’papirarbejdet’ i sagen, har udarbejdet et skriv om hvert enkelt af de fire projektet, og umiddelbart er det et projekt fra arkitektfirmaet E+N, der synes at have de bedste kort på hånden.
Det er dog Økonomiudvalget og senere Byrådet, der med med indflydelse fra diverse myndigheder og interesseorganisationer kommer frem til, hvad der kan gives tilladelse til på søbredden.
Økonomiudvalget har på sit møde 16. juni i øvrigt inviteret Kristina Ceravolo, Hotel Julsø og Jørgen Nielsen, Topas Explorer Group, der står bag byggeprojektet.