Sådan rengør du bedst dine sko

Undgå tørretumbleren og tandpastaen, når du rengør dine sko. Til gengæld skal du lave din research ordentligt, så du anvender de rigtige produkter og metoder.

Artiklens øverste billede
Dine sko har behov for en regelmæssig rengøring, hvis du ønsker at se præsentabel ud. Adobe Stock

En flot kjole, en stilet jakke, et par smarte bukser - og et par beskidte, mudrede sko, der ødelægger hele billedet.

Dine sko har behov for en regelmæssig rengøring, hvis du ønsker at se præsentabel ud.

Og det kan både gøres på fornuftige og uhensigtsmæssige måder, hvis man spørger Mads Emil Grove Møller, som er stylist og modeformidler:

- Der er jo kommet en helt ny industri, der lever af at lave rengøringsprodukter specifikt til fodtøj, som især er populær hos de her sneaker-ekstremister, som samler på sko, fortæller han.

Og selvom han måske selv kan falde ind under denne kategori, er han ikke for fin til at tage andre og mere primitive rengøringsmidler i brug, når han rengør sine gummisko.

- Jeg bruger ofte bare en balje med varmt vand og sulfo, en god mikrofiberklud og et håndklæde. Tandbørster er også god til at rense små sprækker, syninger og sko af mesh-agtigt materiale, siger han.

Her går han minutiøst frem og fokuserer på en lille del af skoen ad gangen:

- Først tager jeg yderkanten af sålen, så snuden, så venstre side og så højre side. Det gør rengøringen mere overskuelig og detaljeret. Og så tørrer jeg efter med et håndklæde efter hver lokalbehandling, forklarer han.

Indehaveren af Karls Kicks, Clean Sneaks og skorens.dk, Karl Faurholt, anbefaler, at man altid søger gode råd på nettet, inden man begiver sig ud i rengøringen.

- Det er vigtigt at undersøge, om du skal bruge bestemte produkter og metoder til de forskellige typer af sko. Her skal man især være opmærksom på læder- og ruskindssko, siger han.

Samtidig er det en god idé at være kritisk over for mange af de ting, man kan finde på nettet:

- Folk kommer ind med pletter på skoene fra tandpasta, fordi de har set, at andre har brugt det til rengøring af sko på de sociale medier. Men det fungerer altså ikke særlig godt, siger han.

Hvis man er den mere dovne type, kan vaskemaskinen også anvendes til nogle former for sko:

- Helfarvede stofsko kan godt komme i maskinen, hvis man vasker dem på max 30 grader med en lav omdrejning. Men farven kan godt finde på at løbe eller smitte af, siger Karl Faurholt.

Ifølge de to sko-entusiaster må man aldrig putte sine sko i tørretumbleren, da de kan miste deres form eller blive helt ødelagte.

Men ifølge Karl Faurholt, er det vigtigt, at man ikke tørrer skoene for langsomt:

- Hvis våde sko bare står i flere dage, kan de mugne. Og så er de altså ødelagte, advarer han.

Han foreslår derfor, at man i stedet stiller dem i et varmt og tørt rum, eller at man stiller dem udenfor til lufttørring.

Lufttørring af sko er Mads Emil Grove Møller også fan af. Han har dog dårlig erfaring med at tørre sko for hurtigt:

- Hvis man tørrer sko på radiatoren eller med en hårtørrer, kan dårlig lugt sætte sig fast i skoen, siger han.

Begge har god erfaring med, at rene eller nye snørebånd kan påvirke helhedsudtrykket af skoen betragteligt.

Her råder Mads Emil Grove Møller til, at man vasker snørebåndene i vaskemaskinen, mens Karl Faurholt råder til, at man køber et par billigt:

- Det er en god investering for at holde et par dyre sko pæne, siger han.

/ritzau/

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.