Efter to uger: Trækker sig som Nye Borgerliges næstformand

Hun ønsker ikke, hendes gamle udtalelser skal stå i vejen for partiet.

Artiklens øverste billede
Henriette Ergemann er færdig som næstformand. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Henriette Ergemann trækker sig som næstformand for Nye Borgerlige.

Det oplyser hun på Facebook.

»Den seneste uge har været sindssyg hård for mig, min familie og for det parti, jeg holder så meget af. Jeg er en holdspiller ind til benet, og det sidste jeg ønskede var at skade partiet, og at nogle gamle udtalelser står i vejen for det vigtige arbejde, vi har for et friere Danmark,« skriver hun. 

Hun understreger i opslaget, at beslutningen er helt hendes egen. 

»Beslutningen er min, og jeg er ikke blevet væltet af Hovedbestyrelsen, hvilket slet ikke er muligt, da jeg er valgt af medlemmerne.«

Oplever blødninger

»Det er godt nok mærkeligt, jeg oplever blødninger, hver gang jeg er sammen med vaccinerede i længere tid,« skrev Henriette Ergemann tilbage i september 2021

Og den kommentar samt andre kommentarer om corona, er Henriette Ergemann den seneste tid blevet konfronteret med.

Her har hun blandt andet også skullet forholde sig til kommentarer fra efteråret 2020, hvor hun anklagede den tidligere S-minister og daværende Unicef-generalsekretær Karen Hækkerup for »mord på uskyldige børn« i forbindelse med indkøb af sprøjter, så børn kunne blive vaccineret mod covid-19. Hun kaldte ved den lejlighed også Karen Hækkerup for en »sindssyg kælling«. 

Torsdag var hun så ude med en undskyldning for kommentarene, som hun forklarede, skyldtes vrede, samt sorg over sin fars død. Trods undskyldningen torsdag, så har hun altså mandag trukket den ultimative konsekvens. 

»Jeg ser nu fremad og fortsætter selvfølgelig i partiet, og med mit arbejde i kommunalbestyrelsen, og opfordrer alle til fortsat at bakke op om mit og Nye Borgerliges arbejde,« skriver hun.

am

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.