Morgenpolitik starter op i Favrskov
Et nyt demokrati-projekt skal styrke relationen mellem borgere og politikere i Favrskov

Morgenpolitik er et nyt tiltag i Favrskov, hvor borgere og politikere mødes for at tale sammen om emner, der er på byrådets dagsorden.
Timingen lige op til kommunalvalget er tilfældig, for formålet med møderne er langsigtet: At styrke relationen mellem borgerne og politikerne samt træne de demokratiske muskler.
»Det hedder morgenpolitik, fordi det rimer på morgengymnastik. Vi skal træne vores demokratiske muskler, ligesom vi træner vores fysiske muskler,« fortæller Charlotte Holleufer fra Hinnerup, som har taget initiativ til Morgenpolitik i Favrskov.
Hun kender konceptet fra Aarhus, hvor borgere og politikere i tre år har mødtes før hvert byrådsmøde til en uformel dialog.
»Jeg synes, det er svært at finde ud af, hvad der foregår i byrådet, og politikerne kæmper for at kommunikere deres sager ud. Møderne kan også være med til at afhjælpe politikerleden, ved at man lærer hinanden at kende. Sådan har jeg oplevet det i Aarhus,« fortæller Charlotte Holleufer.
Snak ordentligt
En helt afgørende præmis for møderne er, at deltagerne snakker ordentligt til hinanden og bevarer den gode tone. Og at man kommer for at blive klogere og lytte til hinanden - ikke for at få ret eller blive enige.
»Sproget til vælgermøder og især på Facebook er blevet så grimt - jeg får helt ondt i maven over at læse kommentarerne til højhusdebatten i Hinnerup. Man bliver meget hurtigt sur på nettet, men snakker anderledes, når man sidder overfor hinanden,« siger Charlotte Holleufer.
Stemmer om emnerne
Konceptet for Morgenpolitik er, at man mødes op til hvert byrådsmøde og stemmer om, hvilke punkter på dagsordenen, man helst vil diskutere, og så går man ellers i gang og fortsætter med så mange emner, som deltagerne kan nå på halvanden time.
Charlotte Holleufers mand Bjarne Madsen, som er tidligere byrådsmedlem i Favrskov, vil være ordstyrer.
Morgenpolitik blev præsenteret i den nye forening Hinnerup Mødes, og de politiske samtaler kommer til at foregå i Frabygningen på Navervej 5A i Hinnerup. Første gang er fredag 27. august klokken 16.30 – 18.00.
I skrivende stund har 13 personer tilmeldt sig det første møde, heraf en håndfuld byrådsmedlemmer og kandidater, men alle er velkommen. Man bedes så vidt muligt tilmelde sig på forhånd ved at kontakte Charlotte Holleufer på mail charlotte.holleufer@gmail.com eller på telefon 60 91 13 95, så hun har en idé om, hvor meget kaffe, der skal brygges.
Sideløbende med Favrskov opstarter Morgenpolitik i Fredericia, og det er meningen, at initiativtagerne i de to kommuner løbende skal mødes for at udveksle erfaringer.