Nye Borgerlige indgår valgforbund med Venstre og Dansk Folkeparti
Partiet vil blandt andet bekæmpe regelrytteri.

En smuk sommeraften i den forgangne uge takkede Nye Borgerlige i Skanderborg ja til invitationen fra Venstre om at indgå i det tekniske valgforbund, som partiet har lavet med Dansk Folkeparti. Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Nye Borgerlige.
»Vi deler mange politiske værdier med V og DF,« fortæller Pia Bugge Konradsen, formand for valgkredsen.
»Men vi adskiller os også markant fra begge partier, og dét vil vælgerne absolut ikke være i tvivl om, når valgkampen for alvor går i gang. Med et bredt samarbejde i den blå blok håber vi også, at vi kan få vendt 10 års rødt byrådsstyre med alt, hvad det har indebåret af øget centralisering og elendig håndtering af de kommunale forpligtelser overfor borgerne, herunder især børnefamilierne, de handicappede og de ældre. Vi vil holde politikerne fast på, at borgernes skattekroner skal anvendes med omhu og fokus på kernevelfærden. Ingen feel good-projekter, før der er råd til det. Ingen dyre budgetoverskridelser uden konsekvenser.«
Nye Borgerlige tror på, at ”mere borger, mindre kommune” vil skabe ny bevægelsesfrihed for den enkelte, når pengene følger borgeren, i stedet for – som nu – at de hver gang skal en tur forbi de kolde hænder. ’
»Skanderborg kommune har alle muligheder for at prioritere nærhed og omsorg, hvis regelrytteriet slækkes,« siger Karina Kirk, som er spidskandidat for Nye Borgerlige i Skanderborg.
Efter mere end 25 år i sundhedssektoren har Karina på nærmeste hold været vidne til den forringelse, som har fundet sted på dette område.
»Muligheden for indflydelse på egen hverdag giver både ro og nedbringer sygefraværet betragteligt, og det er der, vi skal hen,« siger hun.
Som V og DF håber Nye Borgerlige fortsat på et bredt blåt valgforbund, som også inkluderer de Konservative og Liberal Alliance, for Skanderborg trænger i den grad til borgerlige øjne på kommunes budget, prioriteringer og menneskesyn.