Beskæring: Træ på Søndermarken flænset i stykker
Ny borgerhenvendelse angående voldsom beskæring af træer

For to uger siden skrev vi her i avisen om en ret så ”uheldig” beskæring på den gamle banesti mellem Laurbjerg og Langå. Grene og bark var skåret af træer i en grad, så borgere kaldte det for hærværk. Favrskov Kommune indrømmede da også, at det var dårligt udført arbejde.
Flere har påpeget, at noget lignende er sket andre steder i kommunen, og Lokalavisen har modtaget billeder fra Søndermarken i Hammel, hvor særligt ét træ har fået en hård medfart i forbindelse med beskæring.
»Barken er flået af, og maskinen har været inde og rykke i selve træet og flået alt af hele vejen op. Det er jo ikke meningen, og det ser godt nok ikke kønt ud. Træet er ødelagt, og der kommer til at stå et træ midt i det hele uden blade på,« fortæller Bjarne Lund Jensen fra Hammel.
Han havde været ude at rejse i et stykke tid, da han i sidste uge opdagede det beskårne træ på Søndermarken, så han ved ikke helt nøjagtigt, hvornår beskæringen er sket, men det er sket på et tidspunkt i august, er han sikker på.
Træet kommer sig
Det omtalte træ befinder sig på den sydlige del af Søndermarken langs med cykelstien til Voldby og tæt ved hundeskoven.
»Vi kan ikke leve med, at opgaver ikke løses, som de skal, og vi følger selvfølgelig op på det, hvis opgaver ikke løses fagligt korrekt og på en måde, så træer og beplantning med videre tager skade,« siger Claus Vind Andersen, der er chef for Trafik og Ejendomme i Favrskov Kommune.
Han mener dog ikke, at beskæringen af træet på Søndermarken er så grel som beskæringen på den gamle banesti, og ifølge kommunens fagfolk skal træet nok komme sig, fortæller Claus Vind Andersen.