SuperBrugsen Auning klar med check på 50.000 kroner til Aktivitetspark

Kunderne i byens butikker kan fordoble donationen til 100.000 kroner.

Artiklens øverste billede
Uddeler Anders Rasmussen er klar til at skrive den første check på 50.000 kroner ud. Foto: John Pedersen

I denne tid har uddeler Anders Rasmussen, SuperBrugsen i Auning det nærmest lidt som Hans Pilgård, værten i tv-quizzen »Hvem vil være millionær«.

Han sidder med to check han er på vej til at skrive ud.

Den ene lyder på 50.000 kroner, den næste bliver på samme beløb, så der samlet ruller 100.000 kroner ud af SuperBrugsens kasse.

Beløbene er øremærket til støtte for projektet for en aktivitetspark, der skal etableres ved AIK – Auning Idræts- og Kulturcenter.

Den glade giver præsenterer her en skitse over den kommende aktivitetspark ved AIK. Foto: John Pedersen


Første check er klar

Den næste bliver udløst, hvis kunderne frem til 8 oktober bruger for samlet tre millioner kroner i byens specialbutikker, spisesteder, frisører og lignende.

Indkøb i dagligvarebutikkerne Rema, Netto og SuperBrugsen tæller ikke med.

Men ellers er det stort set alle former for forretninger, der tælles med. Også de som eventuelt ikke er medlem af Handelsudvalget.

Man samler sine bonner for hvert indkøb og afleverer dem samlet i SuperBrugsen i en kuvert til formålet med plads til 12 bonner i hver.

Når man afleverer sin kuvert, får men et lækkert rugbrød fra SuperBrugsens bagerafdeling.

Vi ønsker at involvere alle borgerne i byen og omegnen, så de også kan være med til at sikre en ekstra stor støtte til Aktivitetsparken, som tegner til at blive et fantastisk, inspirerende projekt for stort set alle aldersgrupper

Anders Rasmussen

»Vi har to formål med dette initiativ. Dels at støtte det spændende projekt for en aktivitetspark, dels at være med til at give kunderne et ekstra incitament til at gøre deres indkøb i Auning,« forklarer Anders Rasmussen.

SuperBrugsen og de øvrige dagligvarebutikker har klarer sig fint under Corona-tiden, mens andre typer af butikker – ikke mindst spisesteder og frisører – har haft det svært.

»Vi ønsker at involvere alle borgerne i byen og omegnen, så de også kan være med til at sikre en ekstra stor støtte til Aktivitetsparken, som tegner til at blive et fantastisk, inspirerende projekt for stort set alle aldersgrupper«.

Handel lokalt

Anders Rasmussen ønsker at sætte ekstra fokus på det fortsat at handle lokalt, som kunderne har været rigtigt gode til i Corona-tiden.

Den flotte donation, der kan ende med at blive på 100.000 kroner, vil være med til at give projektet for Aktivitetspark et stort økonomisk løft.

»Vi glæder os til at se Aktivitetsparken blive til virkelighed. Den tegner utroligt spændende og vil blive et tilbud, der rammer så mange forskellige grupper af mennesker.«

Anders Rasmussen ser med stor begejstring til, at der kan laves et samlingssted for motion og aktiviteter for børn, unge og gamle.

»Men nu er det så op til kunderne at afgøre, om SuperBrugsen skal nøjes med at skrive den ene check på de første 50.000 kroner – eller beløbet skal fordobles,« lokker uddeler Anders Rasmussen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.