Dagli’Brugsen har købt tankstationen på den anden side af vejen

En onsdag formiddag i marts gik ejeren af tankstationen F24 i Tirstrup ud af sin kiosk, over på den anden side af vejen og ind på brugsuddelerens kontor med et godt tilbud. Han ønskede at sælge sin grund, og efter ganske kort tid kom tankpasseren, uddeleren og brugsforeningen frem til en aftale.
»Vi mangler parkeringspladser, og jeg har længe haft et godt øje til området ved tankstationen,« siger uddeler Claus Lundberg og vurderer, at der i hvert fald bliver 15 ekstra pladser på den anden side af vejen.
Vaskehallen udskiftes og brændstofanlægget vil fortsat blive udlejet til Q8. Generelt vil området blive shinet op, og mens planen er, at en del af bygningerne på sigt skal rives ned, så får de dog lov at stå der lidt endnu.
Virkelyst
Det kreative seniorfællesskab Virkelyst har nemlig fået lov at flytte midlertidigt ind i lokalerne, da de i en periode har stået uden et sted at være, efter at Syddjurs Kommune afsluttede det tidligere lejemål.
Det er vi utroligt taknemmelige for”, fortæller tovholder i Virkelyst Bjarne Pedersen, mens han er i fuld gang med at flytte ind i den forladte kiosk.
Det er ikke mange dage siden, foreningen rykkede ind, og allerede nu er der fyldt med kreative projekter og farverige kunstværker i vinduerne.
»Det giver en masse til byen, at de kan fylde lokalet med liv. Hellere det end sådan en tom butik på hovedvejen,« siger Claus Lundberg som begrundelse for at låne lokalet ud til seniorerne.
Renoveringen af vaskehallen forventes at gå i gang meget snart og hele projektet forventes at stå færdigt sommeren 2022.