En usædvanlig indtægt: Den Gamle By får pornopenge
Gæsterne i Den Gamle By vil gerne købe tidstypiske pornoblade i automaten i 1974'er-kvarteret.
Der var knald på i 1970’erne, og vibrationer fra den tid er stadigvæk populære i dag.
Det kommer blandt andet til udtryk ved gæsternes interesse for en af trækautomaterne i Den Gamle Bys 1974-kvarter.
Her har flere besøgende gennem årerne forsøgt at få fingrene i et tidstypisk pornoblad til en krone. Også selvom det for flertallet er tydeligt, at automaten er en udstillingsmodel, der ikke længere er funktionel.
Alligevel har flere gennem tiden forsøgt at erhverve sig et af de kulørte blade fra tiden med hønsestrik, velourkjoler, rockmusik, velfærd og frisind.
En post med pornopenge
Det betyder, at automaten har været fyldt til randen med mønter. Og hvis man kigger nærmere efter i Den Gamle Bys bogholderi for 2021, figurerer der nu en postering med betegnelsen ’pornopenge’.

Den Gamle By har de senere år sat et særligt fokus på 1970’erne, men nu kommer der ekstra knald på i fire weekender i september.
Det sker blandt andet med særlige modeshows, der vil indeholde andefødder, velourkjoler og fløjlsbukser med stort svaj og naturligvis krydret med udtryk som ”bred ymer” og ”knæhøj karse”.
I de fire weekender er det også muligt at komme med bag facaden på en ny slagterbutik, som lige nu er ved at blive genopført i 1974-kvarteret. Her deler museumseksperterne ud af deres viden og giver et spændende indblik i, hvordan man genopbygger en slagter med kød, lyde og lugte fra dengang.
Det bliver også modeshows med Den Gamle Bys samling af 1970’er-tøj, retromad i Gæstgivergården, køreture i VW-boble og musik fra dengang med bandet ”Dylan Duo”.
