En usædvanlig indtægt: Den Gamle By får pornopenge

Gæsterne i Den Gamle By vil gerne købe tidstypiske pornoblade i automaten i 1974'er-kvarteret.

Artiklens øverste billede
Hvis man kigger nærmere efter i Den Gamle Bys bogholderi for 2021, figurerer der nu en postering med betegnelsen ’pornopenge’. Arkivfoto: Joachim Ladefoged

Der var knald på i 1970’erne, og vibrationer fra den tid er stadigvæk populære i dag.

Det kommer blandt andet til udtryk ved gæsternes interesse for en af trækautomaterne i Den Gamle Bys 1974-kvarter.

Her har flere besøgende gennem årerne forsøgt at få fingrene i et tidstypisk pornoblad til en krone. Også selvom det for flertallet er tydeligt, at automaten er en udstillingsmodel, der ikke længere er funktionel.

Alligevel har flere gennem tiden forsøgt at erhverve sig et af de kulørte blade fra tiden med hønsestrik, velourkjoler, rockmusik, velfærd og frisind.

En post med pornopenge

Det betyder, at automaten har været fyldt til randen med mønter. Og hvis man kigger nærmere efter i Den Gamle Bys bogholderi for 2021, figurerer der nu en postering med betegnelsen ’pornopenge’.

Flere gæster har gennem tiden forsøgt at erhverve sig et af de kulørte blade fra tiden med hønsestrik, velourkjoler, rockmusik, velfærd og frisind. Pressefoto

Den Gamle By har de senere år sat et særligt fokus på 1970’erne, men nu kommer der ekstra knald på i fire weekender i september.

Det sker blandt andet med særlige modeshows, der vil indeholde andefødder, velourkjoler og fløjlsbukser med stort svaj og naturligvis krydret med udtryk som ”bred ymer” og ”knæhøj karse”.

I de fire weekender er det også muligt at komme med bag facaden på en ny slagterbutik, som lige nu er ved at blive genopført i 1974-kvarteret. Her deler museumseksperterne ud af deres viden og giver et spændende indblik i, hvordan man genopbygger en slagter med kød, lyde og lugte fra dengang.

Det bliver også modeshows med Den Gamle Bys samling af 1970’er-tøj, retromad i Gæstgivergården, køreture i VW-boble og musik fra dengang med bandet ”Dylan Duo”.

I fire weekender i september bliver der skruet op for 1970'er-vinrationerne i Den Gamle By. Pressefoto

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.