Anmeldere er vildt uenige: Ny film baseret på populær bog får meget blandet modtagelse

Filmen "Den, der lever stille" får både to og fem stjerner hos anmeldere. Filmen har premiere torsdag.

Artiklens øverste billede
'Der, der lever stille' er filmatiseringen af Leonora Christina Skovs prisvindende bestseller. Det er fortællingen om forfatteren Leonora, der efter en dysfunktionel opvækst mister kontakten til sine forældre. Foto: Nordisk Film

Det er en blandet pose bolsjer, når man læser anmeldelser af den nye film ”Den, der lever stille”.

Den er frit baseret på forfatter Leonora Christina Skovs selvbiografiske roman af samme navn.

I torsdagens udgave af Kristeligt Dagblad skriver Per Juul Carlsen, at filmen ”lader os opleve, hvor grum en barndom kan være”. Han giver den fem ud af seks stjerner. 

Imens er Katrine Sommer Boysen fra Jyllands-Posten mindre begejstret. Hun kvitterer med to ud af seks stjerner. 

Hun mener, at instruktør Puk Grasten gør bogen en ”gigantisk bjørnetjeneste”. 

»Filmatiseringen af bestselleren er desværre blevet en både utilgængelig, uvedkommende og forvrænget filmisk omvending af romanens intense nerve,« skriver Boysen i torsdagens avis.

Samme karakter får den af Berlingskes anmelder Kristian Lindberg i torsdagens avis. Spørger man ham, er filmen ”en drøj omgang at komme igennem”. 

Nanna Frank Rasmussens fra Politiken uddeler tre ud af seks hjerter. 

»Historien, der er så knugende ond og detaljerigt bevægende i romanform, er på film blevet tung af udeladelser og indforståetheder,« skriver hun.

Bestselleren fra 2018 sikrede Leonora Christina Skov bogprisen De Gyldne Laurbær. 

Filmen handler om forfatteren, da hun har taget afstand fra sine forældre efter en dysfunktionel opvækst.

Den har biografpremiere torsdag.

Hos Information får ”Den, der lever stille” ikke karakterer, men Christian Monggaard roser blandt andet hovedrolleindehaverens præstation.

Rollen indtages af skuespiller Frederikke Dahl Hansen. Ifølge Monggaard er hun ”eminent i rollen som på én gang sårbar og stærk kvinde”. 

Også Filmmagasinet Ekkos anmelder Bo Tao Michaëlis roser Hansen, som han mener er ”fremragende” i rollen som forfatteren. Han kvitterer med fire ud af seks stjerner. 

Det taler vi om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens østjyske tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

/ritzau/

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.