Nu kommer Tobias Rahim også

I alt 31 grupper og artister går på scenen til Fredagsrock i Tivoli fra april og til slutningen af september.

Artiklens øverste billede
Tobais Rahim er en af de kunstnere, der kan opleves til Fredagsrock i Tivoli. Foto: Miriam Dalsgaard/Ritzau Scanpix

Om under en måned slår Tivoli dørene op til Fredagsrock, når Eee Gee og Soleima spiller dobbeltkoncert.

Det er den første af et tætpakket program på 24 koncerter med både danske og internationale stjerner i forlystelsesparken i København.

Det skriver Tivoli i en pressemeddelelse.

I alt skal 31 grupper og artister spille op til fest i Tivoli. 

Blandt andet kan man opleve danske navne som Jada, Hans Phillip, Thomas Helmig og TV2 på programmet. Tobias Rahim står for årets sidste koncert 22. september.

»Set over en hel sommersæson er Fredagsrock faktisk Danmarks største musikfestival, og så foregår koncerterne endda i et sommerpyntet Tivoli midt i landets hovedstad.«

»Det har vi grund til at være stolte af som by og som verdens smukkeste forlystelseshave, der fylder 180 år i år,« siger Frederik Wiedemann, som er kulturdirektør i Tivoli i pressemeddelelsen.

Artister fra udlandet

Men det er ikke kun danske navne, som gæster scenen i parken. 

Man kan også opleve den amerikanske rapper Macklemore på scenen i Tivoli 21. juli. 

Andre internationale navne er Rick Astley og gruppen Deep Purple.

Syv af årets koncerter er dobbeltkoncerter. Ud over Eee Gee og Soleima er der blandt andet dobbeltkoncerter med de danske sangerinder Annika Aakjær og Lis Sørensen.

I sommermånederne kommer der til at være ekstra meget musik i Tivoli. Dels bliver der varmet op til Fredagsrock med koncerter fra klokken 16.

Men Tivoli planlægger også, at der skal være koncerter både klokken 19 og 22 i de måneder. Hvilke navne, man kan opleve til de tidligere koncerter, bliver offentliggjort senere, skriver parken i pressemeddelelsen.

Helmig to dage i rap

Tivoli forventer, at der bliver stor interesse for de to koncerter med Thomas Helmig og for koncerterne med Macklemore og Tobias Rahim. 

Derfor kræver det ud over billet en pladsreservation, hvis man vil opleve dem på scenen.

Tivoli skriver i pressemeddelelsen, at pladsreservationen er gratis, og at man kan reservere plads fra 14 dage før den koncert, man vil se.

2023 er den 26. sæson for Fredagsrock i Tivoli. 

Det taler vi om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få dagens østjyske tophistorier. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

/ritzau/

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.