Dansk basket er i sorg: Tidligere toptræner er pludselig død
Han var med til at vinde to mesterskaber og to pokaltitler.
»Det er med stor sorg, at vi har modtaget meddelelsen,« skriver den danske basketklub Bakken Bears på sin Facebookprofil.
Årsagen er, at den tidligere træner, amerikaneren Geof Kotila, som 64-årig pludseligt er afgået ved døden.
Indtil dødsfaldet var Geof Kotila kommissær for Basketligaen. Tidligere har han også trænet både Horsens IC og Team Fog Næstved samt Michigan Tech University i USA.
Det var under trænerens tid, at Bakken Bears spillede deres første Europa Cup-kampe. Her vandt han i perioden 2002-2006 to danske mesterskaber og to pokaltitler.
»Vi vil mindes Geofs altid energiske væsen og hans enorme dedikation til sporten og vælger at mindes ham i et glædeligt øjeblik,« skriver Bakken Bears.
nln/am