Kunsten sprudler i Favrskov

Favrskov har masser af kunstnere. Nu skal de mere frem i lyset

Artiklens øverste billede
Kunstnetværkets styregruppe er fra venstre keramiker Irene Søgaard, maler og skulptør Rune Frederiksen, maler Line Frøslev, tekstilkunstner Lene Bruun Kolff og kunstudvalgsmedlem Heidbra Jonsdottir.

Et netværk af udøvende kunstnere i Favrskov kommune "Kunst i Favrskov" er under dannelse efter initiativ fra Favrskov Kommunes kunstudvalg. Kunstnerkredsen dækker hele spektret fra keramik, skulpturer i træ, jern og sten, maleri i olie, akryl, akvarel, arbejder i tekstil, decoupage, glas og foto.

25 lukker portene op

Netværkets første arbejdsopgave er i fuld gang. Der skal arrangeres "Åbne værksteder i Favrskov Kommune", som afholdes i weekenden 1-2. oktober, begge dage åbent kl. 10-15. Alle interesserede kan komme på besøg hos over 25 kunstnere bosat eller arbejdende rundt omkring i kommunen. Kunstnerne åbner dørene til deres atelier/værksted/hjem, hvor der både kan fås en snak med kunstneren, et indtryk af den skabende proces og de færdige resultater. Netværket "Kunst i Favrskov" håber på, at det bliver en årligt tilbagevendende begivenhed, der må samle interesserede fra fjern og nær til at se på kunsten og den sprudlende skaberglæde, som findes i Favrskov.

Også for kunstnerne

Netværket "Kunst i Favrskov" er også tænkt som et mødested for udøvende kunstnere og interesserede kunstforeninger, virksomheder og institutioner til udstillinger og kunstkøb. "Vi er bl.a. ved at få hjemmesiden www.kunstifavrskov.dk op at stå med informationer om ovenstående arrangement med adresser og normale åbningstider for de deltagende kunstnere. Vi regner med, at hjemmesiden med tiden kan bruges som kunstguide og opslagstavle for aktuelle arrangementer, ferniseringer og workshops," siger Rune Frederiksen fra styregruppen i netværket "Kunst i Favrskov".

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.