Aarhus Festuge: Guide til musiktelte og pladser

Aarhus Festuge indhyller gader og pladser i byens hjerte i livemusik, god stemning og højt humør. Om du er til pop, rock, indie, folk, jazz eller noget helt sjette, så kan du finde det under en spraglet teltdug et sted i byen

Artiklens øverste billede
Sangerinden Mary Jean kan opleves med band i Det Turkise Telt onsdag 5. september kl. 20.30. Pressefoto

Musikteltene har været fast inventar, siden Aarhus Festuges begyndelse – nogle har været med helt fra start, andre er flyttet fra den ene ende af byen til den anden, og enkelte er stadig de nye i klassen. Men fælles for dem alle er masser af fed musik og den helt særlige Aarhus Festuge vibe

Countryduoen Bibbi og Sniff, der også er far og datter, kan opleves live i Det Irske Telt 4. september kl. 16. Pressefoto

Det Irske Telt på Banegårdspladsen byder på irsk livemusik og masser af irske øl og whisky i baren oplev blandt andet Tom Donovan, Jane & Shane og Tradish. Tirsdag i Festugen laves teltet om til countrytelt, hvor du blandt andre kan opleve Bibbi og Sniff og bandet Memphis Boulevard.

Jazz- og Folkteltet på Skt. Pauls Kirkeplads. For andet år i træk er Festugens tema brobygning. Og lige netop at bygge bro til mangfoldighed er temaet i år i Jazz- og Folkteltet. Hele dagen vil der være musikalske indslag med præg af jazz- og folkmusik, mens det bliver mere rockende om aftenen. Her bliver der mulighed for at opleve Booze Brothers, der kan lokke danseglæden frem i enhver, Trouble Cats og Roger And Over.

Det aarhusianske band Nordnordnord spiller melankolsk indierock på Klostertorvet 8. september kl. 15. Pressefoto

Cluster Square på Klostertorvet har det kreative netværk Culture Works samlet en række af byens kreative aktører. Gå i John Cleeses fodspor med ‘Gakkede Gangarter’ eller prøv yoga i det fri. Fra scenen vil der flere gange om dagen hele festugen være livemusik fra blandt andre Aarhus bandet Nordnordnord, popduoen Fool og Mathias and the Beatroots. Der vil desuden være masser af fristende madboder på pladsen, hvis sulten måtte melde sig.

Booze Brothers er fast indslag ved Aarhus Festuge. Således også i år hvor de sædvanen tro kan opleves på Pustervig Torv 2. september kl. 17.30 og 3. september kl. 21. Pressefoto

Traditionen tro byder teltet på Pustervig Torv på god stemning og livemusik inden for en bred genre. Musikprogrammet spænder vidt, og der er noget for enhver smag. Forkæl blandt andet ørerne med Tørfisk, Booze Brothers, Østre Gasværk, Le Freak og Gas-Bi-Dua. Her sidder man bænket under teltdugen og kommer hinanden ved til lyden af musik og duften af ristede pølser.

Det turkise telt har igen i år fået hæderspladsen midt i Byparken.

Det Turkise Telt

Det Turkise Telt i Byparken byder for niende gang på en bred vifte af upcoming musiknavne. Programmet er præget af roots ’n’ hybrid-musik og præsenterer musikalsk talent fra både ind- og udland. Oplev blandt andre den aarhusianske fremadstormende sangerinde Mary Jean og den danske sangerinde og guitarist Sara Grabow sammen med den tyrkiske duduk-spiller Canberk Ulaş.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.