Enestående musik til tårnlys

Lokale Morten Ramsbøl sætter musik til lyset på Ejer Baunehøj ved søndagens rejsegilde

Artiklens øverste billede
Morten Ramsbøll. Privatfoto

Komponisten er den anerkendte musiker Morten Ramsbøl. Han bor et par stenkast syd-vest for toppen og siger om den usædvanlige opgave. "Det bli'r højt! For første gang i min karriere, at jeg er udfordret til at sætte toner til lys. Endda på toppen af Danmark med respekt for et historisk tårn. Jeg har forsøgt at skabe lydbilleder, som signalerer stoisk ro – altså fuldstændig overblik. Med et glimt i øjet, tør jeg godt afsløre, at musikken får kongelig deltagelse – in absentia – uden at blive volumeniøst", fortæller Morten Ramsbøl. Foruden Morten Rambøl på bas bliver stykket, Unica Domenica (enestående søndag) opført af de professionelle musikere Jakob Buchanan på trompet og Michael Bladt på saxofon. Alle tre spiller de på kryds og tværs op til solister på højt plan. Lys som pejlemærke Elle-Mie Ejdrup Hansen, kendt fra flere store kunstneriske lysprojekter, vil til indvielsen holde en tale over temaet landskabet og lyset som pejlemærke. Bag lyset står lysdesigner Thomas Drejer fra Light Makers, og ledningerne er trukket af Kemp & Lauritzen i Skanderborg. I de sidste ugers isvinter har Ib Zacho knoklet med at bore 12 dybe huller ned i tårnets fundament, der er en blanding af beton og kampesten. Lysarmaturerne er i niveau med granitbelægningen. Lyset er finansieret med støtte fra en række især lokale sponsorer, mens lysfesten og det musiske indslag er støttet af Kultursamvirket i Skanderborg, John A. Laursen, Kemp & Lauritzen, Tåning Gl. Mejeri, SP Foder & Energi, og Dagli'Brugsen i Tebstrup.

Rejsegilde på infobygning

I ly for vinteren skyder Ejer Bavnehøjs nye informationsbygning op under et stort telt og er nu klar til rejsegilde. Det markeres af en tale ved kultur- og borgerservicechef Svend Erik Jensen. I anledning af rejsegildet er de klassiske røde pølser skiftet ud med varm suppe og lunt øl. Ejer Bavnehøjs Venner byder desuden på underholdning i form af ildgøgl og et par fællessange. Alle er velkomne søndag kl. 16.00, hvor der i dagens anledning er opstillet telt.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.