Tom kunst i pop-up form
Kunstnerforeningen Kubus Alba udfylder Pop-up Museum Ovartaci med kunstneriske tomrum.

Kubus Alba behandler og bearbejder tomrummet kunstnerisk gennem en række værker lavet til Pop-up Museum Ovartaci, og gør tomrummet til det centrale tema, hvad end det skal forstås som et fysisk, følelsesmæssigt eller fænomenologisk ingenting.
Marie Kaarøe udtaler i pressemeddelelsen:
»Et tomrum kredser – sprogligt - om ingenting. Ingenting er vakuummer i universet. Det betyder også at tomrummet ikke kan stå alene. Dette ingenting må altid have noget at læne sig op ad. Ligesom noget må have et ingenting for at definere sin grænse.«
Lotte Kejser tilføjer:
»Nogle gange er tomrum et sted, hvor noget har været. Tomrummet har en fortid, men ikke en nutid. Det er den slags tomrum, jeg har valgt at arbejde med.«

Kubus Alba består af billedkunstnerne Birgitte Hvitved Dall (skulptur/fotografi), Signe Kirstein Lanter (Blandform/skulptur), Lisbeth Hulgaard (skulptur/grafik), Marie Kaarøe (skulptur/tegning), Kirsten Schmidt Nielsen (grafik/tekstil) og Lotte Kejser (skulptur/maleri).

Udstillingen ”Tomrum” har fernisering 10. september kl. 15-18 og åbningstalen holdes af museumsleder Mia Lejsted.
Udstillingen kan opleves til og med 26. september og har åbent torsdag-søndag kl. 13-17.
sø