Sirenen flytter ind på Marselisborg Lystbådehavn

Skulpturen La Siréne skal stå på havneområdet.

Artiklens øverste billede
La Sirène er kommet til havnen med en donation fra Salling Fondene, og håbet er, at skulpturen vil glæde havnens gæster og faste brugere. Foto: Ralf Søndergaard

Igennem længere tid har Kunstforeningen Marselisborg, havnens kunstforening, arbejdet på at få et nyt kunstværk til pladsen lige når man drejer ind på havneområdet. Værket er en skulptur, der bærer titlen La Sirène, og det er skabt af Cobra-kunstneren Corneille i 2003.

Skulpturen forestiller en havfrue, der er klædt ud som fisk, og det maritime motiv passer således perfekt ind.

Kunsterisk havn

Værket er ikke det første kunstneriske tiltag på Marselisborg Havn, som allerede har flere kunstværker stående på arealet samt to arbejdende kunstnere i henholdsvis et af randhusene og i Atelieret. På havnen ønsker man nemlig, at der skal være mange forskellige oplevelser for de besøgende:

»Vi ønsker en havn, som er åben for alle. Sejlerne er selvfølgelig vores kerne, men vi gør rigtig meget for at skabe et område, som er interessant for mange forskellige grupper – heriblandt folk som gerne vil have en kunstoplevelse. Senest har vi brugt en hel del kræfter på Den Blå Promenade, som skulpturen med sin placering på Ankomsten bliver en del af, og jeg er sikker på, at den vil bidrage til det spændende miljø, som vi fortsat arbejder på.,« udtaler havnechef i Marselisborg Lystbådehavn Thomas D. Fog i en pressemeddelelse.

Indvielse

Sirenen bliver budt velkommen til havnen lørdag 11. september kl. 14, hvor Kunstforeningen Marselisborg inviterer til indvielse.

Bestyrelsesnæstformand i Salling Fondene, Karin Salling, kommer og afslører skulpturen, derudover vil der være taler, musik og et lille glas. Alle er velkomne til at komme forbi til en hyggelig eftermiddag på havnen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.