Bogreception om Skanderborgs teglhistorie

Den nuværende Skanderborg Kommune har huset hele 38 teglværker.

Artiklens øverste billede
Poul Anton Sørensen og Verner Bjerge (th) har begået en bog om teglværkerne i Skanderborg Kommune.

Vidste du, at der har været over 3000 teglværker og teglgårde i Danmark, deraf mindst 38 inden for den nuværende Skanderborg Kommunes grænser? Nej? Så kan du blive klogere 7. september fra kl. 16-17, når 5. bind af serien ’Danmarks Teglværker’ præsenteres på Museum Skanderborg.

Teglværkerne har sat vigtige spor i Danmarks bygningskultur men er selv næsten sporløst forsvundne. Foreningen Teglværksinitiativerne i Danmark er gået på jagt efter de forsvundne teglværker kommune for kommune. Som femte bind i bogserien præsenteres Danmarks Teglværker - Skanderborg Kommune på Museum Skanderborg Perron1 den 7. september kl. 16.

7. september fra kl. 16-17 præsenteres 5. bind af serien ’Danmarks Teglværker’ på Museum Skanderborg. 

Bogpræsentationen indledes med tre miniforedrag. Seriens redaktør Torben A. Vestergaard fortæller om teglbranchens historie, bogens ene forfatter Poul Anton Sørensen fortæller om jagten på forsvundne teglværker på Skanderborgegnen. Bogens anden forfatter, Verner Bjerge, medforfatter til en nyudgivet bog om stemplede mursten, fortæller om mursten, der skiller sig ud fra den anonyme masse ved at have fødselsattest.

Efter foredragene serveres et let traktement, der bliver lejlighed til at tale med forfatterne, og man kan købe bogen til særpris. Der er gratis adgang

Mini-foredragene er blot en smagsprøve, for den 23. september kommer et længere foredrag om teglværkerne på Museum Skanderborg Perron1 kl. 19-21.

Der er gratis adgang.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.