Forsinket åbningsfest for Café Snakbar

Fester 4. september for frivillighed og fællesskab i Hadsten.

Artiklens øverste billede
Café Snakbar og Røde Kors' nye forretning i Hadsten nåede aldrig at fejre deres åbning på grund af corona-epidemien. Derfor fejrer de nu. Pressefoto

Røde Kors Hadsten-Hinnerup har ventet længe på at kunne lave en åbningsfest på Østergade i Hadsten. Midt under den første Corona-nedlukning flyttede Røde Kors butikken til nye lokaler på hjørnet af Sundhedshuset. Samtidig var en anden gruppe af frivillige i gang med indretningen af byens nye kaffested, Café Snakbar.

Da de to næsten-naboer endelig kunne åbne, blev det begge steder meget stille og uden fest. Det skal der nu rettes op på, fortæller foreningen i en pressemeddelelse.

Lørdag 4. september bliver en festdag begge steder og på pladsen ved butikken. Festen starter kl. 10, hvor borgmester Nils Borring sammen med Røde Kors’ nationalchef, Marie-Louise Gotholdt, holder taler og klipper det røde bånd.

Der bliver sang, musik og der laves et lille marked med Røde Kors Bygge-genbrug, plantesalg med donationer fra Haveselskabet og deltagelse fra forskellige typer af foreninger i byen. Der vil være kaffe og kage.

Røde Kors butikken har specielle tilbud den dag fra ca kl. 11-13.

Barista-kursus

»Café Snakbar er en ny aktivitet i Røde Kors, både lokalt og også på landsplan. Det er første gang, vi ser en kommerciel café drevet af frivillighed og med fællesskab som mål,« siger Margit Sandvang Larsen, der er formand for Røde Kors i Hadsten og Hinnerup.

»De frivillige får et barista-kursus og får en oplæring, så de er klædt på til at betjene kunderne i cafeen. Vi ser, at det er en god blanding af unge, voksne og ældre, der melder sig som frivillige, og det skaber nye og spændende arbejdsfællesskaber,« fortæller hun.

Der har været meget stor opbakning fra lokale firmaer, som har doneret gavmildt af både penge og ting til etableringen af caféen.

Café Snakbar har åben fra ca. kl. 11-15. Fra kl. 13 spiller et gymnasieband i caféen.

gs

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.