Jimmy Jørgensen i Kulturhuset

Fredag 10. september kl. 19.30 er der koncert med Jimmy Jørgensen i Kulturhuset Skanderborg.
Jimmy Jørgensen er en alsidig herre. Han tog springet fra blikkenslager til forsanger i bandet Hotel Hunger, og senere har han medvirket i både film og tv-serier. Nu er han så tilbage i rollen som solist.
Jimmy Jørgensens to soloalbum ”Come into my Sleep” og ”A Face in the Crowd” indeholder en række fortolkninger af andre kunstneres kompositioner. Begge plader er blevet til i et tæt samarbejde med Jimmy Jørgensens mangeårige ven, produceren Boi Holm.
I fællesskab har de lavet en unik samling af fortolkninger af så forskelligartede sange som 10CC’s ”I’m Not In Love”, og Alice Bridges ”I Love The Nightlife”. Sange der i Jimmy Jørgensen og Boi Holms magiske lydunivers bliver til en helstøbt enhed, selvom de oprindeligt er ret forskellige.
Til koncerten kan du opleve Jimmy Jørgensens fantastiske fortolkninger af store internationale hits.
Billetter til koncerten koster 195 kroner og kan købes på Kulturhusets hjemmeside.
sas