Gl. Rye Gospelkor starter op igen
Det bliver med James Khoanyana som korleder.

Gl. Rye Gospelkor er klar til at starte op igen; nu med James Khoanyana som korleder. James var, sammen med sin kone Michelle Elmhøj, med til at starte Gl. Rye Gospelkor i 2015. Det fremgår af en pressemeddelelse.
Koret har været aktivt siden da, med op til 43 medlemmer, men har holdt pause her under Corona. Men nu glæder medlemmerne og korlederen sig til at starte op igen, og byder alle interesserede velkommen i koret.
Der holdes åben sangaften d. 8. september kl. 19.00 i Sognehuset i Gl. Rye. Her vil deltagerne gennem sjov, sang og dans blive introduceret til hvad gospelmusik og korsang kan byde på.
James Khoanyana glæder sig til at dele og formidle gospelmusikken til koret. Gospel musik har altid været en vigtig del af hans liv; både i hjemmet og i kirken. Han vil i sin korledelse formidle både traditionel og nyere gospel, og vil udvide korets repertoire; både med emner og i udformning.
Man behøver ikke at have erfaring med kor for at deltage i den åbne sangaften, og det er gratis. Bliver man inspireret til at fortsætte i koret, efter den åbne sangaften vil koret byde velkommen med åbne arme.
Koret øver hver onsdag kl. 19 -21 i sognehuset, og holder koncerter et par gange om året. Derudover deltager koret i forskellige arrangementer i og udenfor kirken.
cns