Skanderborg Synger vil pleje sangen
Sangkraftcentret Skanderborg Synger har fokus på de yngste indbyggere i kommunen, men generelt handler det om at styrke sangen i hele kommunen.

»Stemmen er det, vi alle har.«
Ordene kommer fra Alice Vestergaard Jensen, blandt andet kendt som korleder hos Skanderborg Kulturskole, og nu også daglig leder af den selvejende institution ’Skanderborg Synger’. Sammen med foreningens bestyrelsesformand Johannes Flensted-Jensen fortæller hun på UgeBladets redaktion om det nye tiltag, der i den korte version har til formål at pleje sangen i Skanderborg Kommune.
»Sang gør noget godt for alle mennesker, og Skanderborg Synger vil støtte op om og udvikle sangaktiviteter i Skanderborg Kommune. Vores fokus er umiddelbart på de yngste, men også eksempelvis plejecentre og andre kommer i betragtning,« forklarer Alice Vestergaard Jensen og sætter ord på, hvor Skanderborg Synger, der kan betegnes som et sangkraftcenter, eksempelvis kan sætte ind.
Selv når arbejdspladsen var Christiansborg, vægtede jeg at nå hjem onsdag aften, hvor den stod på korsang
»Det kan fx handle om at klæde lærerne og pædagogerne på skolerne og institutionerne bedre på i forhold til musikken. Så kan man få besøg af en konsulent, der har erfaring fra lignende projekter i andre kommuner,« siger hun.
»Det kunne fx være hjælp til at lære et børnekor at synge tostemmigt,« supplerer Johannes Flensted-Jensen.
Nu kunne man måske få den tanke, at Skanderborg Synger går Kulturskolen Skanderborg i bedene, men det bliver ikke tilfældet.
»Vi kan og skal noget andet end Kulturskolen. Og Kulturskolens leder Julie Heebøll er i øvrigt næstformand i bestyrelsen, der tæller flere musikfolk,« fortæller Johannes Flensted-Jensen, der i sine mange år i politik, blandt andet som amtsborgmester i Århus Amt, selv brugte sangen.
Sang gør noget godt for alle mennesker
»Selv når arbejdspladsen var Christiansborg, vægtede jeg at nå hjem onsdag aften, hvor den stod på korsang. Man bliver glad af at synge, og det er videnskabeligt bevist, at sang har en terapeutisk effekt på os,« siger han.
Vil samarbejde
Skanderborg Synger blev i juni 2021 stiftet som en selvejende institution, der udspringer af Sangkraft Aarhus. Fremover venter en længere række af samarbejder, hvor der allerede er taget hul på et samarbejde med et lokal skole-kirke samarbejde. Der samarbejdes også med Kulturskolen, og så er der et Alsang-projekt på trapperne.
»Det er vigtigt for os at understrege, at vi både er der for ’bredde og elite’, når det gælder sang. Vi kommer til at tilpasse vores tilbud efter de tilbud, der i forvejen findes i Skanderborg Kommune, og vi vil gerne både have flere til at synge og gøre dem, der allerede synger, dygtigere,« lyder det fra Alice Vestergaard Jensen.