KANT-salon i Alken

Fotograf Helene Hennings lægger stue til næste forfattermøde

Artiklens øverste billede

Fotograf Helene Hennings lægger stue til, når der søndag 15. august kl. 15-16.30 holdes KANT-salon, Alkenvej 167 i Alken ved Skanderborg. Helene Hennings udgav i portrætbogen ’Alken gennem vindue’ under den første nedlukning i 2020. Nu skal vi tale om Alken, som det særlige sted, det er, og de mennesker, der bor her.

Undervejs læser Helle Bertram om af tekster fra nogle af de tidligere saloner i projektet KANT, der når rundt til 12 steder i Danmark med ’kant’.

KANT er en række litterære saloner, der afholdes på særegne steder fra kyst til kyst i Danmark – fra kant til kant. Rejsen har til formål at give et kunstnerisk nedslag de enkelte steder og vise den stedbundne identitet. Ved hver salon læses en række tekster om forholdet mellem dét sted, man bor og den person, man er og samtalen mellem publikum og forfatteren bliver til endnu en ny tekst til KANT.

Tilmelding til; helenehennings@gmail.com. Gratis.

gs

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.