Sommerkoncerter med kammermusik i Slotskirken

I løbet af sommeren slår Slotskirken traditionen tro dørene op for sommerkoncerter. Koncerterne finder sted på følgende datoer:
Søndag 25. juli kl. 16: Oplev Ravel og Dvoràks ved Aleksander Købel Kvartetten.
Aleksander Kølbel kvartetten består af de tre dygtige solister fra Det kgl. Kapel, Aleksander Kølbel og Emma Steele på violin og Sune Ranmo på bratsch, samt den russiske cello-virtuos Nick Shugaev. Denne søndag spiller de Ravels strygekvartet – et ungdomsværk, hvor han for første gang udfolder hele sin impressionistiske palet – samt en af Dvoràks mest elskede strygekvartetter, Den Amerikanske.
Søndag 15. august kl. 16: Nattens musik ved Ensemble Hermes
Ensemble Hermes består af en gruppe fremstormende strygere, der til denne sommerkoncert kredser om et af musikhistoriens vigtigste temaer, natten, der ofte har inspireret komponister til at skrive noget af deres mest personlige og fascinerende musik. Vi skal bl.a. lytte til Josef Suks ’Serenade’, Ernest Blochs ’From Jewish Life’, Asger Buurs ’Nordisk nat’ og Astor Piazzollas ’De fire årstider’.
Koncerterne er gratis, og alle er velkommen.
sas