Virksomheder i Skanderborg kigger langt efter faglært arbejdskraft
En rundspørge fra Dansk Industri viser, at manglen på faglært arbejdskraft er stor i Østjylland. I Skanderborg har 37 pct. af virksomhederne forgæves søgt efter en ny medarbejder i det seneste år.
Under coronakrisen måtte rigtig mange virksomheder fyre folk. Men knap er krisen ovre før manglen på medarbejdere er udtalt igen – Østjylland er ramt en smule hårdere end resten af landet.
Galt ser det ud i Hedensted og Skanderborg hvor henholdsvis 40 procent og 37,7 procent af alle virksomheder har søgt forgæves efter nye kvalificeret arbejdskraft, men også i Norddjurs er manglen på medarbejdere over gennemsnittet. Og ifølge Dansk Industri (DI) bliver det næppe bedre foreløbigt.
de her tal er virkelig et råb om hjælp fra virksomhederne. Østjylland står overfor økonomisk vækst efter corona, men manglen på arbejdskraft står allerede nu som en hindring
»Tallene fortæller det tydeligt. Der er virkelig gang i tingene i vores område. Der er eksempelvis gang i rigtig mange byggeprojekter, og de her tal er virkelig et råb om hjælp fra virksomhederne. Østjylland står overfor økonomisk vækst efter corona, men manglen på arbejdskraft står allerede nu som en hindring,« konstaterer Michael Ancher, formand for DI Dansk Byggeri Østjylland, i en pressemeddelelse.
Politikerne må på banen
Han opfordrer til politiske reformer, der eksempelvis kan skaffe flere danskere ind på erhvervsskolerne, give bedre muligheder for at hente international arbejdskraft eller på anden måde skaffe flere medarbejdere.
»Vi oplever allerede nu virksomheder, som på grund af mangel på arbejdskraft må sige nej til opgaver. Det kommer til at lægge en dæmper på væksten i vores område, og vi må bede politikerne på Christiansborg om at tage det her meget alvorligt,« understreger Michael Ancher.
Generelt for hele Danmark er det virksomheder i de store byer, som har færrest problemer med at finde medarbejdere – i Østjylland er billedet dog lidt mere broget.
Aarhus ligger på 33 procent, Randers på 33,3 procent, Horsens på 28 procent og Silkeborg på 28,4 procent. Norddjurs og Syddjurs er de kommuner i Østjylland, som ofte er defineret som landkommuner. Men hvor Norddjurs ligger højt i andelen af virksomheder, der forgæves har forsøgt at ansætte nye medarbejdere, så ligger Syddjurs med 26,9 procent i den lavere ende.
Problemet vil vokse
Problemet for begge kommuner er ifølge DI’s analyse, at andelen af borgere i den arbejdsdygtige alder falder mere i landkommunerne end i resten af landet. Danmarks landkommuner mister cirka 95.000 i den arbejdsdygtige alder frem til 2045 – de store bykommuner får flere 20-64-årige.
»Virksomhederne i Østjylland og især i landkommunerne bør overveje mulighederne for at tiltrække mere udenlandsk arbejdskraft, for allerede nu er manglen på medarbejdere stor. Ellers vil problemerne med at tiltrække medarbejdere blive værre og værre i de kommende år, og det vil gå ud over væksten og velfærden i vores område,« siger Michael Ancher.
Samlet er det 32 procent af Østjyllands virksomheder, der forgæves har forsøgt at hyre arbejdskraft. På landsplan er tallet 31,2 procent.
bo