Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Venstre har svært ved at støtte en overbygning på Gl. Rye Skole

Artiklens øverste billede
Steffen Gram Lauridsen, byrådskandidat for Venstre. Pressefoto

Der har på det seneste været drøftet en løsning med overbygning på Gl. Rye Skole. Det har Venstre svært ved at støtte. Jeg har boet i Gl. Rye i 25 år og haft 3 drenge gennem systemet. De har hver især til deres forældres tilfredsstillelse haft vældigt godt af et skoleskift fra 6. til 7. klasse til Mølleskolen. Vi har aldrig hørt, at der skulle være en større lokal opbakning i Gl. Rye til at holde børnene i en overbygning på Gl. Rye Skole.

Det er min oplevelse, at børnene på det tidspunkt har godt af at bryde de vante roller og få skabt nye relationer i forbindelse med et skift til en anden skole, samtidig med at de gamle kammerater stadig bor tæt på. Der sker meget for børn i den alder, nye fritidsinteresser fører naturligt til nye venskaber. Derudover er der mange flere muligheder med tilbud på eksempelvis Mølleskolen.

Kirstine Hannibal, byrådskandidat for Venstre

Umiddelbart er det også svært at se, at de fysiske forhold ved Gl. Rye Skole er ideelle til en overbygning. Der er allerede i dag stor trafik på og omkring skolen, især ved mødetid om morgenen. Skolen ligger jo også sammen med sportsforeningen, hvilket ikke gør trafikbelastningen bedre for dem, der bor nær skolen. Yderligere elever vil øge trafikken i området, hvor der ikke er optimale p-forhold m.m.

Derudover vil det være en særdeles dyr løsning at få udbygget skolen med de egnede faciliteter. Måske vil rekrutteringen til en så lille faggruppe af overbygnings-lærere også være en udfordring, i forhold til det store fagfælleskab af overbygnings-lærere på Mølleskolen.

Derfor kan Venstre få svært ved at støtte forslaget, især hvis der ikke er forældre opbakning til det.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.