Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Debat: Budgetkatalog med flere fejl og mangler

Artiklens øverste billede
Erling Mikkelsen. Privatfoto

»Der er lavet en prioritering af kommende cykelstier i budgettet (Direktionens budgetkatalog, red.) for Syddjurs Kommune, kender ikke grundlaget for den prioritering som danner grundlaget - respekt for det.

Den cykelsti, der skal binde cyklisterne fra Aarhus sammen med Mols er fuldstændig glemt, strækningen fra Gl. Løgten Strandkro langs vandet - Følle strand op til Rønde som er porten til Nationalparken og en del af Margueritruten, den er ikke eksisterende i budgettet. Det er en fantastisk rute ud med udsigt til Mols og vandet.

Rønde – er et vækstcenter centralt i Syddjurs Kommune, en fantastisk handelsby, men også centrum for uddannelsesby med op til 10 forskellige skoler. Derfor skal der tages hul på planlægning af en kommende svømmehal i Rønde

Det er en meget vanskelig vej at cykle, selvom der er 40 km på strækningen, det en nok den vej, der bruges mest af cyklister, hvis vi måler det på enheder, der kommer cyklende, dem der færdes eller bor i området vil helt sikkert sige det samme med manglende cykelsti.

Når vi er i gang med cykelstier, så er strækningen fra Kolind til Rostved en farlig vej for cykellister, der er overhaling forbudt på 50 procent af strækningen, det giver ofte nogle farlige situationer, når man cykler der, den strækning bør også prioriteres.

Tegning: Erling Mikkelsen


Rønde – er et vækstcenter centralt i Syddjurs Kommune, en fantastisk handelsby, men også centrum for uddannelsesby med op til 10 forskellige skoler. Derfor skal der tages hul på planlægning af en kommende svømmehal i Rønde. Der skal afsættes 500.000 kroner i budgettet til analysearbejde for de kommende år for at få afdækket muligheder og behov.

Der er ingen tvivl om, at en svømmehal vil forstærke tiltrækningskraften – på hele skoleområdet – tilflytning – turister samt brug af varmtvandsbade for lindring mm., hvor vi i dag kører bl.a. til Auning.

I den analyse der skal udarbejdes, undersøges forskellige former for varmekilder – eventuelt returvarme til fjernvarmen. Der nedsættes en arbejdsgruppe som opstart med bruger- og borgerinddragelse i starten af 2022.«


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.