Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Et langt bedre beredskab er muligt

Artiklens øverste billede

’Jeg gider ikke holde møde med jer’, det kunne Regionsformand Anders Kühnau have skrevet i sit brev til Skanderborgs borgmester, efter at byrådet i Skanderborg endnu engang havde henvendt sig vedr. de dårlige responstider på ambulancerne, for han henviser i sit brev til de kommende budgetforhandlinger i Regionen. Men det handler ikke om, at der skal bruges flere penge på det præhospitale område, men at penge bliver brugt rigtigt. Så lad være med at bruge undskyldningen om, at sagen skal med i de nye budgetforhandlinger.

Kig dog på naboregionerne. Her klister man ikke regionerne til med akutlægebiler, men bruger deres penge på ambulancer og akutbiler, samt ikke mindst paramedicinere. Men Region Midt har altid haltet rigtig langt bagefter, for i mange år var der stor forskel på, hvad redderne i regionen måtte give af medicin i forhold til, hvad kollegaerne i nabo regionerne måtte give. Måske er det noget, man har gjort for at beskytte lægerne.

Hvorfor vil regionen have de mange akutlægebiler? Ja, man undrer sig, fordi flere af dem kører under to gange i døgnet, hvilket tallene fra 2020 viser.

John Haarup Laursen, Dansk Folkeparti, medlem af Skanderborg byråd

Hvorfor vil regionen have de mange akutlægebiler? Ja, man undrer sig, fordi flere af dem kører under to gange i døgnet, hvilket tallene fra 2020 viser. Disse beredskaber koster rigtig mange penge, og jeg tror faktisk, at for borgerne handler det om at få hjælpen frem så hurtigt som muligt. De tænker ikke på, om det er en læge eller en redder, der kommer, når man beder om hjælp - bare at det er et personale, der er veluddannet og kan løse de opgaver, de bliver sendt ud til.

Konklusionen er, at inden for det budget, som hospitalsudvalget har til rådighed på det præhospitale område, er det muligt at etablere et langt bedre beredskab end man har i dag. Det handler om at prioritere rigtigt.

Men Anders Kühnau, vi har i Skanderborg kommune noteret os, at du ikke vil være med til at løse den udfordring, der er, og har været i meget lang tid i vores kommune.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.