Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Borgerinddragelse fremtidssikrer lokaldemokrati

Artiklens øverste billede
René Schneider er byrådskandidat for Det Konservative Folkeparti. Pressefoto

Der er rigtig mange gode grunde til at inddrage borgerne/vælgerne i lokaldemokratiet.

For det første giver det bedre beslutninger i den sidste ende, når dem, som beslutningerne »går ud over«, på forkant er blevet inddraget og hørt.

For det andet håber jeg, at vi kandidater, uanset politisk ståsted, deler visionen om at udvikle vores lokale folkestyre ved at inddrage borgerne mest muligt.

Borgerinddragelse kvalificerer de endelige beslutninger og mindsker den mentale afstand mellem vælgere og folkevalgte. Og mellem Lyngå, Hadsten, Hinnerup, Ulstrup og alle de øvrige lokalområder i kommunen og byrådssalen i Hammel.

Det er grunden til, at jeg lægger så megen vægt på at tale med og høre på borgernes meninger om vores kommunes tilstand og fremtid, når jeg er ude på gadeaktioner.

Det er langtfra nok, at folk stemmer en gang hvert fjerde år og så overlader beslutningerne til os kommunalpolitikere og kommunens embedsmænd.

Så borgerinddragelse er ikke en luksus. Det er simpelthen forudsætningen for, at vi kan fremtidssikre borgernes interesse i kommunens ve og vel og dermed også fremtidssikre vores lokaldemokrati.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.