Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Debat: Ebeltoft og infrastrukturen – igen igen

Artiklens øverste billede

»Igennem de seneste uger har Ebeltoft Folketidende beredvilligt lagt spalteplads til debatten om Ebeltoft i Udvikling (EiU) tillige med længere indlæg om den manglende infrastruktur til at afhjælpe de helt åbenlyse trafikale udfordringer, Ebeltoft by står overfor. Det fremgår klart af læserbrevene, at der er divergerende opfattelser af, hvorledes man bedst løser den påtrængende problemstilling.

Med en folkelig opbakning fra mere 8.000 underskrivere fik »Styregruppen for daglig sejlads Ebeltoft-Odden og retur« tilbage i 2017 et klart mandat til at undersøge mulighederne for at få en anden aktør til at besejle samme rute året rundt i erkendelse af, at Molslinien alene ønsker at betjene os i sommerhalvåret af hensyn til turismen og uden hensyntagen til erhvervslivet på Djursland, der notorisk ville benytte en sådan daglig forbindelse til Hovedstadsområdet, hvis den eksisterede, hvilket er dokumenteret ved de undersøgelser, der er foretaget undervejs i forløbet.

I de seneste to indlæg, der varmt taler for en nedlæggelse af Ebeltoft som færgeby, kommer følelserne i spil og afsenderne synes i nogen grad at henfalde til en form for ønsketækning. Om der kan indsamles et så overvældende antal underskrifter for at nedlægge færgen, som matcher tallet for at opretholde den, skal jeg lade være usagt,- men jeg tvivler. Sagen er nemlig den, at uanset folkestemningen, så er det suverænt Molslinjen, der afgør hvor meget og hvornår, de vil sejle, og det sker helt på kommercielle vilkår og ikke under et almindeligt hensyn til »en samfundsbegrundet færgebetjening«. Det har hverken Transportministeren, Folketinget, Vejdirektoratet (Rute 21 over Kattegat er reelt afbrudt i hele vinterhalvåret) eller vor lokalpolitiske ledelse hidtil haft held til at ændre på. At Staten som ejer af Ebeltoft Havn ikke forsøger at øge sine indtægter gennem en bedre udnyttelse af et velfungerende færgeleje og kræve mere regelmæssig færgedrift på Ebeltoft, er ret beset uforståeligt.

Da langt de fleste må formodes at have en interesse i, at færgetrafikken opretholdes, skal vi så ikke samle kræfterne om at sikre, at infrastrukturen bliver tilpasset de aktuelle forhold. I øvrigt finder turisterne jo altid i stort antal til Ebeltoft fra landsiden, så vejnettet må alt andet lige snarest undergå en opgradering for at fordele det store indryk i sommerhalvåret, der er så ødelæggende for bymidten, som Inger Vibeke Storm så ganske rigtigt er bekymret for.

Finn Krüger-Johnsen

I øvrigt kunne et alternativ til Odden måske være at genoplive Hundested som anløb for trafik fra Ebeltoft, en løsning der for en ny aktør ikke ville kollidere med Molslinjens besejling af Odden Havn, og samtidigt nedbringe rejsetiden fra Djursland til hovedstadsområde med henved en time i forhold til den faktuelle tid, der nu anvendes fra Århus og over Odsherred. En ikke uvæsentlig forbedring, der med en morgen- og en aftenafgang bl. a. kunne genoplive fortidens muligheder for at kombinere et frodigt senior-liv i Ebeltoft og samtidigt regelmæssigt deltage i aktiviteter af arbejdsrelateret karakter på Sjælland. Mon ikke borgmester Ole Bollesen kunne finde tid til her i opbruddets time at lufte tanken med sin borgmesterkollega af samme partifarve i Halsnæs Kommune, og dermed »så et frø« for en fremtidig forbindelse over Nordsjælland til København. Hvis det lykkes, vil der blive tale om at opgradere dele af Rute 16 fra Hundested til Hillerød, en udgift der med rimelighed kunne afholdes af statslige midler i lighed med den store investering, der senest er blevet foretaget op igennem Odsherred, primært for at facilitere Molslinjens kunder.

Da langt de fleste må formodes at have en interesse i, at færgetrafikken opretholdes, skal vi så ikke samle kræfterne om at sikre, at infrastrukturen bliver tilpasset de aktuelle forhold. I øvrigt finder turisterne jo altid i stort antal til Ebeltoft fra landsiden, så vejnettet må alt andet lige snarest undergå en opgradering for at fordele det store indryk i sommerhalvåret, der er så ødelæggende for bymidten, som Inger Vibeke Storm så ganske rigtigt er bekymret for.

Det konservative byrådsmedlem Tommy Bøgehøj leger senest med en ret så fornuftig tanke om et første skridt til en Omfartvej ved at føre en del af trafikken til det nye Egsmarklund boligområde bag om Ebeltoft og i samme ombæring foreslås en ny rundkørsel ved Nøset med en forlængelse til Dråby Kirkevej som en helt oplagt forbedring af forholdene. Hvor samme »Omfartsvej« ender, står derimod lidt hen i det uvisse, - men Boeslum og Elsegaarde nævnes i den forbindelse. Dråby-borgerne er, - ikke uventet, mindre begejstrede ved udsigten til at få mere tværgående biltrafik gennem deres landskabelige idyl, men mon ikke beboerne langs Vibæk Strandvej vil hilse forslaget velkommen, så strækningen fra Nøset og ind til Føtex-krydset i fremtiden kunne fremstå mere som en attraktiv strandpromenade uden for meget motorlarm i baggrunden.

Helt uafhængigt af det »konservative udspil« er EiU også kommet på banen med et konkret forslag om at bringe den facadeløse Østre Alle i anvendelse i sin fulde længde som en slags Ringgade for dermed også at lette adgangen til de mere temporære P-pladser for besøgende til Midtbyen. Nødvendige vejmæssige ændringer i krydset ved Føtex for at få ledt en del af trafikken op ad Nørre Alle og ind over rundkørslen ved Nørreport, er udgiftsmæssig overkommelig og gennemførlig, dersom Vejdirektoratet er med på ideen om at tillade et indgreb på Rute 21. Forslaget løser dog ikke den heftige trafik på Vibæk Strandvej, men formodes da at begrænse trafikken på Strandvejen.

Ebeltoft har – næsten, det hele. Og der burde være plads til både en lødig snak om færgetrafik i begrænset omfang og etablering af omfartsvej(e), så vi på sigt kan få udnyttet byens potentiale maximalt til glæde for fastboende, sommerhusejere, feriegæster, detailhandelen og vore fine kulturinstitutioner.«

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.