Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Nej tak til flere færgeafgange

Artiklens øverste billede

Du har fuldstændig ret, Sylvie Seland, i dine betragtninger omkring flere færgeafgange fra Ebeltoft Færgehavn.

Som stor fortaler for flere, jeg har boet herude i mange år, har jeg nu set og følt. hvor meget den stærke trafik af biler ødelægger vores dejlige by.

Jeg bor selv helt derude!

Helt fra de allerførste færger har jeg været der ofte. Det var dejligt og alt kørte fint.

Ebeltoft var ikke overbelastet...

Men nu er vores dejlige by stoppet til med biler, så nu må der en radikal løsning til.

Som du foreslår, nedlæg den på sigt, lad den dø ud... færgehavnen.

Trafik fra Sjælland må kunne komme ind over en eventuel genoprettelse af færgerne fra Grenå til Hundested, som kørte i mangfoldige år. Eller til et nyt leje mellem Grenå og Ebeltoft.

Fra Grenå er der god adgang til både Aarhus, Ebeltoft, og hvad der er vigtigt for sjællænderne, til Nordjylland og Vesterhavet med gode omfartsveje deroppe i Grenå.

Noget helt andet er, at der i mange år fandtes en sommerfærgeforbindelse mellem Aarhus, Ebeltoft og Samsø. Det kunne. vi vist allesammen godt tænke os igen. Lige at sejle et smut til Aarhus eller Samsø... så dejligt!

Så se på sagen, jeg har et billede af forbindelsen.

Kik lige...

Bevar mig vel, hvor er den ødelagt af trafik om sommeren!

Det ville være ødelæggende med en omfartsvej fra færgen omkring Ebeltoft, da det jo er Ebeltoft, folk vil til...

Det ville ikke hjælpe spor!

Der må ske noget nyt!

Bevar min skønne by...

Bevar mig vel, hvor er den ødelagt af trafik om sommeren!

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.