Bilers fart skaber utryghed på skolevejene
Hver fjerde forældre er utryg ved at sende deres barn alene ud i trafikken til skole. Det er især bilernes fart, og bilisternes manglende hensyn, som bekymrer forældrene
TRAFIK Skolestart. Ikke bare travlhed i klasselokalerne, også travlhed for politiet. I forbindelse med skolestart i år har politiet gennemført kontroller, der viser, at der fortsat er for mange bilister, der har en lidt for tung speederfod.
Netop bilernes fart er noget, der bekymrer mange af de forældre. Det viser en ny undersøgelse, som Epinion har gennemført for Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden blandt 2.030 forældre.
I undersøgelsen svarer hver fjerde forældre, at de slet ikke, eller kun i mindre grad, er trygge ved at sende deres barn ud i trafikken på egen hånd til skole. Og det er ofte antallet af biler, bilernes fart og bilisternes manglende hensyn, som skaber bekymring.
"For børn kan det være svært at overskue trafikken og vurdere, om de kan nå sikkert over vejen, hvis der kommer biler. Hvis bilisterne ligefrem kører for stærkt eller er uopmærksomme, så kan det give farlige og utrygge situationer for børnene. Derfor er det vigtigt, at vi får flere til at overholde fartgrænserne og vise ekstra hensyn til børnene," siger Mogens Kjærgaard Møller, adm. direktør i Rådet for Sikker Trafik.
Børn på vej
For at gøre trafikanterne opmærksomme på, at der nu er mange nye børn i trafikken, gennemfører Rådet for Sikker Trafik, TrygFonden og kommunerne i disse uger kampagnen 'Børn på vej', som kan ses på skilte på skolevejene.
Politiets kontrol på skolevejene fortsætter, og i løbet af året vil politiet vende tilbage til skolevejene med yderligere kontrol.