Peugeot 308 ruller sig ud
Peugeot viser de første billeder af den nye 308 stationcar, der også kommer som plug-in hybrid.

Peugeot viser de første billeder af den nye 308 stationcar, der får længere akselafstand end hatchbacken, også kommer som plug-in hybrid og lanceres sidst på året.
Skarpere linjer, masser af plads og mulighed for at køre delvist på strøm som plug-in hybrid. Sådan tegner billedet sig for den nye Peugeot 308 SW, som er stationcar-versionen af det franske mærkes næste bud i mellemklassen. Netop muligheden for en plug-in-version kan gøre 308’ eren særdeles attraktiv. Der er nemlig ud over Kia Ceed, Skoda Octavia, Seat Leon stationcar og Renault Megane stationcar ikke rigtig andre modeller herhjemme i dette familievenlige hjørne af plug-in-markedet.
Mens den femdørs Peugeot 308 hatchback kommer til oktober eller november, følger stationcaren lige efter. Pladsen udvides i forhold til 308 hatchback, som i forvejen er vokset. Stationcaren er nemlig 27 cm længere og har en akselafstand, som er 5,5 cm længere. Det giver især mere benplads ved bagsædet. Her er også indbygget en praktisk funktion; ved træk i et håndtag lægges det tredelte bagsæderyglæn nemlig ned og åbenbarer en lasteflade med en længde på mindst 1,85 meter.
Bagagerummet er med sine 608 liter også stort.
Adgangen kan klares ad en bagklap, som nu kan fås med elektrisk motor, og som har to positioner.
To plug-in drivlinjer
Plug-in drivlinjen omfatter to motoriseringer som i hatchbacken, hvor en 1,6 liters benzinmotor, et batteri på 14 kWh og elmotor giver samlede systemydelser på henholdsvis 180 hk eller 225 hk. Rækkevidden på ren strøm er omkring 60 km.
Motorprogrammet omfatter i første omgang også en 1,2 liters benzinmotor på 110 hk eller 130 hk samt 1,5 liters dieselmotor, der også yder 130 hk. De største motorer fås med såvel manuelt gear som ottetrins automatgear.
Bag rattet finder vi også her en nytænkt version af Peugeot i-Cockpit med digital instrumentering og et instrumenthus, hvor skærmen er på 10 tommer, mens en central storskærm på ligeledes 10 tommer dominerer.
Her klares noget af betjeningen med såkaldte i-toggles under skærmen. Det forholdsvis lille rat er sænket i forhold til instrumenterne.
Kendte udstyrslinjer
Udstyrslinjerne hedder, helt som vi kender det, Active, Allure og GT. Her byder GT-modellen på mulighed for en ny sikkerhedspakke, hvor den adaptive fartpilot kan regulere hastigheden efter både vejforløb og farttavler, mens bilen kan hjælpe til ved vognbaneskift. Her er også mulighed for adaptive full LED matrix-forlygter, der i Stellantis-koncernen indtil videre har været forbeholdt DS og visse Opelmodeller.
Netop Opel er på vej med en ny generation af Astra, der også i løbet af året kommer som femdørs hatchback og stationcar. Mens søstermodellen Citroën C4 også findes som en rent elektrisk version, har Peugeot tidligere afvist dette for 308. Men nu tales der alligevel om en, skriver flere medier. Priser og dansk udstyr for den nye ekstra rummelige 308’ er kendes endnu ikke.