Biblioteket bringer bøger til de små
De kommende uger får familier i Munkebo, Skovparken og Skovvejen besøg af børnebibliotekarer fra Kolding Bibliotek
Nu starter anden etape af operation Bogstart, der har som formål at støtte børns sprogindlæring gennem læsning og andre sprogaktiviteter.
I forsommeren besøgte børnebibliotekarerne i alt 26 hjem med børn på henholdsvis seks og 12 måneder, og både bøgerne og bibliotekarerne blev taget godt imod.
”Vi er vant til at snakke med forældre om billedbøger og sprogstimulering, men det plejer jo at være på biblioteket, hvor det er folk, der opsøger os. Vi var noget spændte på at skulle ud og ringe på hos familierne med vore boggaver og gode læseråd”, fortæller børnebibliotekar og projektleder for Bogstart, Bente Bruun.
”Vi er i alt fire børnebibliotekarer, der kører ud, og vi er heldigvis blevet taget rigtig godt imod og har haft stjernestunder med højtlæsning for hele familien. Både børn og forældre bliver glade for bøgerne, og nu håber vi jo på, at familierne bliver så glade for at læse, at de får lyst til at hente endnu flere bøger på biblioteket”, siger Bente Bruun.
Udsatte boligområder
For at give børn i udsatte boligområder et bedre udgangspunkt for at lære at læse, besøger børnebibliotekarer i Kolding Kommune små børn og deres forældre i en fireårig periode fra 2013 – 2016.
Undersøgelser viser nemlig, at børn, der allerede som små har et stort ordforråd, også er de børn, der klarer sig bedst i skolen.
Projektet hedder Bogstart og er finansieret af Satspuljemidler og administreres af Kulturstyrelsen. Bibliotekarerne forærer forældrene en flot bogpakke og fortæller om, hvordan det at dele oplevelser gennem børnelitteratur kan medvirke til at børnene kommer godt i gang med deres sproglige udvikling.
Bogpakkerne til børnene på seks og 12 måneder udleveres ved besøg i hjemmene.
Bogpakkerne til de halvandet årige udleveres af børnebibliotekaren to gange årligt i beboerhusene. De tre-årige får deres bogpakker udleveret i børnehaven, hvor bibliotekaren kommer på besøg og synger og læser med børnene. Indtil 2016 deltager 20 kommuner i programmet.