En fælles nedtur
Både FCR og KFUM måtte for første gang i sæsonen se sig slået
For byens to største fodboldhold har efterårssæsonen op til nu været en glædelig oplevelse.
Både FCR og KFUM har været gode til at hente point, og ingen af holdene har måttet gå fra en kamp uden lidt til at pynte på det samlede regnskab.
Sådan var det i hvert fald indtil weekenden, hvor begge hold måtte se sig slået.
FCR drog udenbys for at møde Helsingør.
Det nordsjællandske hold ligger i toppen af 2. division øst, og det viste sig da også, at de havde, hvad der skulle til for at sætte de roskildensiske fodboldhelte på plads.
Selvom FCR igennem meget af kampen formåede at holde stand, lykkedes det især igennem 2. halvleg for hjemmeholdet spille med musklerne.
Kampen endte 3-1 til Helsingør.
Katastrofal start
For KFUM gik det skidt i lørdagens Danmarksserie-kamp mod Taastrup allerede fra starten.
Efter bare et halv minut kiksede det i det roskildensiske forsvar, hvilket Taastrup udnyttede til at bringe sig foran 1-0, og en halv time efter stod der 2-0.
Sådan endte kampen, og for både KFUM og FCR handler det nu om at finde overskud, så de kan hente point hjem i deres næste kampe.
KFUM spiller lørdag 21. september kl. 15 på hjemmebane mod Frem Sakskøbing, mens FCR byder BSV velkommen i Idrætsparken søndag 22. september kl. 13.
hw