Partier står sammen om budget for 2014
Kolding kommunes byråd kunne torsdag formiddag præsentere budgettet for 2014, som partierne har forhandlet sig frem til. Der var en gennemgående tilfredshed fra samtlige partier over forliget, som alle partier også er med i.
Byrådet har besluttet at køre en del af de forslag tilbage, som direktionen fremlagde i deres reduktionsforslag i sidste uge. Det ser derfor blandt andet ud til, at de ældre alligevel fortsætter med at få rengøring hver anden uge og at det ikke bliver ændret til hver tredje uge som foreslået.
Byrådet har desuden besluttet at sænke dækningsafgiften med 1,2 promille. Der er desuden afsat ti millioner kroner som skal bruges i forbindelse med de ændringer der sker som konsekvens af skolereformen.
Partierne har også været enige om, at der skulle afsættes midler til at bygge 200 ungdomsboliger i byen til det øgede antal studerende, der kommer til byen.
Borgmester Jørn Pedersen er tilfreds med forliget.
"Jeg var spændt på om det ville blive en kampplads i forbindelse med forhandlingerne. Men alle partier er kommet til forhandlingsbordet med en positiv indstilling og det er jeg glad for". Du kan læse mere om budgettet for 2014 i Lokalavisen på tirsdag.