Tidligere ansat donerer formue til sindslidende

Sindslidende får nyt kolonihavehus takket være arv fra tidligere ansat

Artiklens øverste billede
Et faldefærdigt skur er blevet revet ned og erstattet med et nyt kolonihavehus til socialpsykiatrien.

Sindslidende skal også have et liv med masser af livskvalitet. Det betød så meget for en tidligere ansat, at han valgte at testamentere sin formue til bostedet Sukkertoppen, som er en del af socialpsykiatrien i Vejle Kommune. Man har nu bygget et kolonihavehus for nogle af pengene.
“Jeg er sikker på, at Hans Carlo – hvis han stadig var i live - ville glæde sig over, at man har valgt at bygge et kolonihavehus for nogle af pengene. Han gik meget op i, at borgerne havde det godt og havde mulighed for at deltage i det omkringliggende samfund, og han deltog også altid selv i de forskellige sociale aktiviteter,” fortæller centerleder Anna Koba.
Centerlederen modtog for et par år siden et brev, hvor der stod, at tidligere pedelmedhjæper Hans Carlo havde testamenteret sin formue til Sukkertoppen. Eneste betingelse var: ”Pengene skal gå til formål, som er med at sprede liv og glæde for borgerne.”
Kolonihavehuset ligger på Søndermarken i Vejle.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.