Lokal virksomhed gør papkasser til raketvidenskab

Emballageeksperter slår dørene op til laboratoriet og deler ud af hemmelighederne

Artiklens øverste billede
DS Smith inviterer til Emballagemesse.

"Hvis alle produkter var pakket rigtigt ind, ville verden være et bedre sted. Derfor slår vi endnu engang dørene op til vores traditionsrige Emballagemesse, hvor vi hjælper interesserede virksomheder, store som små, med at optimere deres emballageforbrug."
Så simpelt kan det siges, når direktør i DS Smith Packagings emballageserviceforretning, Jens Nielsen, skal forklare, hvorfor indpakning nu skal forestille at være så spændende, at man ligefrem laver messer med det.
"Alt for mange produkter pakkes for dårligt, for lidt eller for meget ind, hvilket både er skidt for økonomien og for miljøet. Som eksperter i innovative, miljøvenlige og ressourcebesparende emballageløsninger er det vores fornemste opgave at hjælpe virksomheder med at emballere deres produkter rigtigt," fortæller Jens Nielsen.
Messen foregår den 19. september 2013 klokken 13 – 18 hos DS Smith Packaging, Bødkervej 3, 7100 Vejle. Virksomheden byder på lidt godt til ganen og muligheden for at vinde en iPad Mini.
Det er ikke nødvendigt at tilmelde sig.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.